Jak mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK, bez tych pieniędzy nie udałoby się zrealizować wielu inwestycji. "Gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie zrealizowane inwestycje współfinansowane ze srodków UE i te, które są zaplanowane przez MPK na najbliższe lata, okazałoby się, że koszty wszystkich inwestycji to ponad 2,5 miliarda złotych. Finansowanie z UE to około miliard 400 milionów. To potężne środki przeznaczane na to, żeby mieszkańcom Krakowa jeździło się wygodniej i bezpieczniej" - podkreśla.

Są też konkretne przykłady projektów, które zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Unii. "To na przykład krakowskie tramwaje. Wagony NGT-6 pojawiły się zaraz po tym jak Polska znalazła się w UE. Krakowiaki, autobusy elektryczne to też pojazdy kupowane ze środków unijnych. Teraz walczymy o dofinansowanie do zakupu 50 przegubowych autobusów elektrycznych" - mówi Gancarczyk.

Inwestycje to te przykłady, które są najbardziej dostrzegalne. Ale są też przykłady projektów, które wspomagają zachowanie i upowszechnianie kulturowego dziedzictwa niematerialnego, czyli ludową kulturę i tradycję. Taki pomysł mieli przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Odrolnika, która zorganizowała warsztaty Nasze Pogórze, Nasze Tradycje dla mieszkańców gmin Pleśna i Ciężkowice w powiecie tarnowskim. Wartość całego projektu to prawie 670 tysięcy złotych, z czego niecałe 70 procent stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. W programie zajęć są warsztaty tworzenia wieńca dożynkowego czy dokumentacja twórczości lokalnego zespołu.

Środki z Brukseli w prawie 80 procentach pomogły sfinansować projekt zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy, podlegający Urzędowi Marszałkowskiemu. "To projekt wsparcia dla około 15 tysięcy osób dorosłych, które pracują na terenie Małopolski i chcą skorzystać ze wsparcia dla kariery zawodowej. To korzyści dla Małopolan. Ludzie korzystają ze wsparcia, na które sami nie mogą sobie pozwolić. Nie każdy ma środki na dodatkowe szkolenia komupterowe, kursy. Dzięki tym bonom rozwojowym uzyskują taką szansę" - mówi Filip Szatanik z biura prasowego małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Według danych tej instytucji, tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego za lata 2014-2020 Małopolska uzyskała do tej pory dofinansowanie z Unii Europejskiej do prowadzonych projektów na łączną kwotę ponad 8 miliardów 500 milionów złotych.

 

 

 

 

Bartłomiej Grzankowski/ko