W świetle obowiązujących regulacji, o broń mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 21 lat. Wśród wyjątków pozwalających na wystąpienie o takie pozwolenie po ukończeniu 18 roku życia jest przynależność do stowarzyszeń strzeleckich czy korzystanie z broni w przypadku sportowców.
Ustawodawca zastrzega, że kandydat nie może stanowić zagrożenia zarówno dla samego siebie jak i porządku publicznego. Musi przedstawić także ważny powód, dla którego chce posiadać broń. Wniosek musi być poparty też odpowiednimi zaświadczeniami od lekarza i psychologa.
Powody ubiegania się o pozwolenie na posiadanie broni
W Polsce można ubiegać się o pozwolenie na broń w celach: obrony osobistej, kolekcjonerskich i sportowych. Do wydania dokumentu potrzebny jest pozytywny wynik egzaminu dotyczącego przepisów i umiejętności posługiwania się bronią. Po uzyskaniu pozytywnej opinii wystawiane jest pozwolenie na określony cel (np. ochronę osobistą, sport, kolekcję).
Nowo zakupioną broń palną należy zarejestrować w ciągu 5 dni od jej nabycia i zapewnić odpowiednie miejsce do jej przechowywania - sejf lub szafę pancerną.
W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie wydała ponad 3,5 tys. pozwoleń na broń. Najwięcej z nich, dotyczyło celów kolekcjonerskich, łowieckich i szkoleniowych. Ponad 600 pozwoleń dotyczyło ochrony osobistej, a 900 celów sportowych.