Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Kryształy soli 2015" w "Pod Lupą"

Już w grudniu po raz kolejny zostaną przyznane nagrody "Kryształy soli" i "Amicus Hominum”. W ciągu najbliższych dwóch tygodni w cyklu "Pod lupą" prezentować będziemy laureatów ubiegłorocznych nagród w tych dwóch kategoriach. Słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Z prezesem Piotrem Mankiewiczem i wiceprezesem Leszkiem Fidelusem Zarządu Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów rozmawia Marzena Florkowska Fot. dzięki uprzejmości stowarzyszenia

Fot. dzięki uprzejmości stowarzyszenia

Z dr. Norbertem Lauriszem, wiceprezesem Fundacji GAP rozmawia Marzena Florkowska Fot. dzięki uprzejmości Fundacji GAP

Fot. dzięki uprzejmości Fundacji GAP

Z Lucyną Cichoń, przewodniczącą Zarządu Koła i Eweliną Kosińską, wiceprzewodniczącą Koła i dyrektorką przedszkola rozmawia Marzena Florkowska
Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów - laureat "Kryształów soli 2015"
Fot. dzięki uprzejmości stowarzyszenia

Fot. dzięki uprzejmości stowarzyszenia

Z Danutą Sztencel, Prezesem Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem i Anna Kokolus odpowiedzialną za realizację projektów rozmawia Marzena Florkowska Posłuchaj rozmowy Marzeny Florkowskiej z jej gośćmi

 

Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej laureat "Kryształów soli 2015"
Fot. dzięki uprzejmości stowarzyszenia

Fot. dzięki uprzejmości stowarzyszenia

Fot. dzięki uprzejmości sotwarzyszenia

Fot. dzięki uprzejmości sotwarzyszenia

Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów to laureat "Kryształów soli 2015" w kategorii SPORT, TURYSTYKA, REKREACJA, EKOLOGIA ORAZ OCHRONA DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO za promocję i upowszechnianie sportu, turystyki i zdrowia, propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia wśród lokalnej społeczności, za działania na rzecz rozwoju lokalnej infrastruktury rowerowej. Stowarzyszenie odnowiło zaniedbane szklaki rowerowe wokół Chrzanowa, jest organizatorem rajdów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych m.in. rajdu rowerowego z okazji Dnia Dziecka. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w ogólnopolskich zawodach kolarskich (sportowa drużyna SCHC TEAM).

Z prezesem Piotrem Mankiewiczem i wiceprezesem Leszkiem Fidelusem Zarządu Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów rozmawia Marzena Florkowska.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Tarnowie - laureat nagrody "Kryształy soli 2015"
Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, laureat "Kryształów soli 2015"

Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej to laureat "Kryształów soli 2015" w kategorii EDUKACJA I NAUKA. Fundacja GAP przygotowuje m.in. sympozja naukowe z cyklu „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna", w których uczestniczą przedstawiciele świata biznesu, administracji. Prowadzi także „Program stażowy i stypendialny GAP”. Jednym z celów Fundacji GAP jest także edukacja kulturalna, której owocem były m.in. Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie lub Nowohuckie Festiwale Sztuki.

Z dr. Norbertem Lauriszem, wiceprezesem Fundacji GAP rozmawia Marzena Florkowska.

Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, laureat nagrody internautów - "Kryształy soli 2015"

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Tarnowie, otrzymało nagrodę "Kryształy soli 2015" w kategorii POLITYKA SPOŁECZNA, ZDROWIE ORAZ DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Stowarzyszenie prowadzi Punkt Wczesnej Interwencji, Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Kolorowy Zakątek” , Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej „Hostel” oraz Dzienne Centrum Aktywności i Mieszkania Chronione.Od 2011 roku działa także Poradnia dla Osób z Autyzmem Dziecięcym PWI – jedyna w Tarnowie, udzielająca wsparcia pacjentom z Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego.

Z Lucyną Cichoń, przewodniczącą Zarządu Koła i Eweliną Kosińską, wiceprzewodniczącą Koła i dyrektorką przedszkola rozmawia Marzena Florkowska.

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, laureat "Kryształów soli 2015" w kategorii OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO. Nagroda została przyznana za bezcenny wkład w rozwój i popularyzację innowacyjnych form edukacji kulturalnej, realizację unikalnych przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym, za pielęgnowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Małopolski w kraju i na świecie w tym za utworzenie i organizację prestiżowego wydarzenia kulturalnego, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Z Danutą Sztencel, Prezesem Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem i Anna Kokolus odpowiedzialną za realizację projektów rozmawia Marzena Florkowska. 

Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO, Laureat NAGRODY INTERNAUTÓW, zdobyło 12295 głosów internautów i zajęło 1. miejsce w tej kategorii.

Stowarzyszenie zajmuje się edukacją, terapią, rehabilitacją i wsparciem dzieci z niepełną sprawnością i deficytami. Stowarzyszenie posiada Pracownię EEG Biofeedback, gabinet terapii behawioralnej i gabinet światła, a także gabinet fizjoterapii i gabinet Integracji Sensorycznej oraz dogoterapię. Prowadzi Punkt Przedszkolny „Mały Książę” w Tarnowie, który jest dedykowany dzieciom z autyzmem. 

 Ideę nagród przypomina Grzegorz Lipiec, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. A o działaniach Stowarzyszenia z Bożeną Cynarski, pedagogiem i terapeutą integracji sensorycznej, a także Krzysztofem Drwalem, Prezesem Zarządu Stowarzyszenia "Ich lepsze jutro" rozmawia Marzena Florkowska. 

Z Bogdanem Banasiem, laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Sport i Edukacja rozmawia Wiola Gawlik Bogdan Banaś

Bogdan Banaś

Bogdan Banaś z tytułem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Sport i Edukacja

Nagrodę "Amicus Hominum 2015" w kategorii Sport i Edukacja otrzymał Bogdan Banaś.

Ten miłośnik biegów narciarskich od ponad pięćdziesięciu lat angażuje się w promocję aktywności fizycznej oraz krzewienie ducha sportowego w Tarnowie. Podejmuje inicjatywy integrujące środowisko sportowe z lokalną społecznością. W ramach Stowarzyszenia Sportowego Sokół Tarnów organizuje wyjazdy na maratony oraz propaguje masowe biegi uliczne. Jest członkiem zespołu zajmującego się kwestią rozwoju systemu ścieżek rowerowych. Bogdan Banaś był inicjatorem budowy Bazy rekreacyjno - sportowej dla mieszkańców Tarnowa, zlokalizowanej na Górze św. Marcina.

Z Bogdanem Banasiem, laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Sport i Edukacja rozmawia Wiola Gawlik.

Z Łukaszem Kalicińskim, laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Polityka Społeczna i Prorodzinna rozmawia Wiola Gawlik Fot. dzięki uprzejmości Łukasza Kalicińskiego

Fot. dzięki uprzejmości Łukasza Kalicińskiego

Z Ewą Sieczkowską, laureatką "Amicus Hominum 2015" w kategorii Pomoc Niepełnosprawnym rozmawia Wiola Gawlik Fot. dzięki uprzejmości Ewy Sieczkowskiej

Fot. dzięki uprzejmości Ewy Sieczkowskiej

Jan Burkat opowiada o filantropii, o swoim sukcesie i o pracy zawodowej w rozmowie z Wiolą Gawlik
Łukasz Kaliciński laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Polityka Społeczna i Prorodzinna
Fot. dzięki uprzejmości Jana Burkata

Fot. dzięki uprzejmości Jana Burkata

Z członkiem Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego Anną Bielecką - Chwast rozmawia Wiola Gawlik.
Ewa Sieczkowska laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Pomoc Niepełnosprawnym
Fot. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia

Fot. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia

Laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Polityka Społeczna i Prorodzinna został Łukasz Kaliciński.

Nagrodę przyznano za aktywność na rzecz przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego. Łukasz Kaliciński będąc przedsiębiorcą, właścicielem krakowskiej marki odzieżowej, angażuje dzieci w projektowanie odzieży, przez co wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Znaczną część swoich dochodów przeznacza na pomoc dzieciom dotkniętym biedą oraz dzieciom z niepełnosprawnością. Wsparcie uzyskali podopieczni z Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie, dzieci z Domu Dziecka w Sieborowicach i wiele innych.

Z Łukaszem Kalicińskim, laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Polityka Społeczna i Prorodzinna rozmawia Wiola Gawlik.

Ewa Sieczkowska została laureatem "Amicus Hominum 2015" w kategorii Pomoc Niepełnosprawnym. Doceniono jej pełną troski, ciepła i oddania pracę na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jako prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Nadzieja" w Libiążu organizuje zbiórki publiczne i kiermasze świąteczne, z których dochód przeznacza na rehabilitację i zajęcia dodatkowe swoich podopiecznych. Do cyklicznych działań, które są organizowane z jej inicjatywy, należą dwudniowe wycieczki, imprezy Mikołajkowe, wigilie. Będąc mamą dziecka z niepełnosprawnością, rozumie innych rodziców, dlatego udziela im wsparcia i doradza w sprawach urzędowych.

Z Ewą Sieczkowską, laureatką "Amicus Hominum 2015" w kategorii Pomoc Niepełnosprawnym rozmawia Wiola Gawlik.
 

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne zostało laureatem "Kryształów Soli 2015" w kategorii Aktywizacja Gospodarcza i Obywatelska

Nagroda „Amicus Hominum 2015" w kategorii Działalność Filantropijna trafiła w ręce Jana Burkata. Został on laureatem Grand Prix 2015 za wrażliwość na los ludzi potrzebujących pomocy, za zaangażowanie w służbę społeczną, za udzielanie wsparcia finansowego organizacjom i instytucjom. To on zainicjował akcję profilaktyczno - zdrowotną "Pokonaj nowotwory" oraz pomógł przy budowie Centrum Jana Pawła II. Wielokrotnie pomagał mieszkańcom dotkniętym klęskami żywiołowymi z powiatu myślenickiego, wadowickiego i suskiego. Z zawodu przedsiębiorca, właściciel sieci sklepów spożywczych corocznie przed świętami organizuje zbiórkę żywności dla dzieci oraz schronisk skupiających bezdomnych.

Fot. dzięki uprzejmości Jana Burkata

Jan Burkat opowiada o filantropii, o swoim sukcesie i o pracy zawodowej w rozmowie z Wiolą Gawlik.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne zostało laureatem "Kryształów Soli 2015" w kategorii Aktywizacja Gospodarcza i Obywatelska. Stowarzyszenie specjalizuje się w udzielaniu pomocy społecznej osobom bezrobotnym, bezdomnym, niepełnosprawnym, przewlekle chorym, samotnym matkom i osobom wychodzącym z aresztu. Swoje cele realizuje poprzez opiekę i doradztwo zawodowe, pracę wychowawczo - adaptacyjną, rehabilitację i reintegrację społeczną. Wsparcie dawane podopiecznym oparte jest na zasadach i wartościach chrześcijańskich.
 

Nagroda „Kryształy Soli” została ustanowiona w 2005 roku w celu wzmacniania wizerunku organizacji pozarządowych, popularyzowania „dobrych praktyk” oraz promowania działań najlepszych organizacji. Nazwa Nagrody nawiązuje do wyrażenia „sól ziemi”, oznaczającego ludzi cennych, wyjątkowych, godnych naśladowania, najbardziej wartościowe jednostki lub grupy ludzi w jakiejś społeczności. To właśnie ta - stosunkowo nieliczna grupa liderów środowisk lokalnych, regionalnych - poprzez swoją determinację, cierpliwość i pomysłowość udowadnia, że dzieła społeczeństwa obywatelskiego mogą nie tylko skutecznie uzupełniać działalność władz publicznych, ale w niektórych wypadkach nawet z nimi konkurować. Statuetka „Kryształy Soli” jest wyrazem uznania władz samorządu województwa dla wszystkich, którzy poświęcają swój czas na rzecz budowania wspólnego dobra. Nagrodą tą władze Województwa Małopolskiego chcą uhonorować pracę, trud i zaangażowanie organizacji pozarządowych w rozwój naszego regionu.

Nagroda „Amicus Hominum” ustanowiona została w 2006 roku przez Samorząd Województwa Małopolskiego w celu wyróżnienia osób prywatnych, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. Nagroda jest również rozwinięciem i kontynuacją polityki samorządu województwa związaną z promocją wolontariatu. Nagroda ma charakter honorowy.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię