Zwiedzający wystawę na Wawelu z pewnością zauważą, że chętnie stosowanym przez niego zabiegiem jest tytułowanie prac ukazujących korony, płaszcze koronacyjne lub zbroje imieniem władcy, z którym były kojarzone. 

„Stokłosa jest przekonany, że historię tworzą ludzie z krwi i kości, często ukryci za maską majestatu. Swoje obrazy traktuje więc trochę jak alegorię historii tworzonej przez wyjątkowe jednostki, w życiu których, parafrazując Księgę Koheleta: wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Historii rozumianej nie tylko jako długotrwały proces dziejowy, lecz skupionej bardziej na doświadczeniu indywidualnym, jakim było życie monarchy, rozpięte między uroczystą koronacją a równie widowiskowym pogrzebem” – pisze w katalogu do wystawy dr Agnieszka Jankowska-Marzec.

Łukasz Stokłosa uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej, w tym filmów noir i zagranicznych seriali. W 2024 roku Zamek Królewski na Wawelu zaprezentowała dwa obrazy Stokłosy podczas interwencji artystycznej zatytułowanej „Sol victus”.

Artysta ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 2010 roku. Reprezentowany przez galerię KRUPA we Wrocławiu oraz przez AMITY w Nowym Jorku. Stokłosa został wyróżniony w kompendium 100 Artists Of Tomorrow Kurta Beersa, wydanym przez Thames&Hudson w Londynie i Nowym Jorku, prezentującym wybór najbardziej obiecujących współczesnych malarzy. W 2015 roku jego prace zostały zaprezentowane na wystawie „Artyści z Krakowa, Pokolenie 80–90” w MOCAKu – Muzeum Sztuki Współczesnej. Od 2017 roku wystawia dzieła w galeriach KRUPA z siedzibą we Wrocławiu, gdzie w 2018 roku odbyła się jego wystawa „Najpiękniejsze i najwspanialsze rzeczy, jakie można zobaczyć, jeśli potrafi się patrzeć”, a w 2021 roku wystawa „Cliffhanger”. W 2023 roku brał udział w wystawie „Dream Journal” w Company Gallery w USA, kuratorowanej przez Jeda Mocha, po której w tym samym roku odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa w Nowym Jorku, zatytułowana „Perihelion”, we współpracy z Amity. W 2024 roku artysta wystawiał swoje obrazy w Tureen Gallery w Dallas oraz w ramach zbiorowej wystawy w historycznym domu Wohlstetter w Los Angeles. 

Obrazy Stokłosy prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych m.in. w Pawilonie Czterech Kopuł, Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i na Wawelu.