Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Krakowskie dorożki

Kraków dla początkujących i zaawansowanych: Dorożki

fot. NAC


Dawniej użyteczne, jako praktycznie jedyny środek transportu w mieście, obecnie, głównie dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu i jego "Zaczarowanej dorożce", traktowane jako element lokalnego folkloru i kolejna ciekawostka związana z miastem.

Dorożka - pojazd konny, służący do przewozu ludzi; zwykle nie więcej niż 4 osób.

Słowo to pochodzi z rosyjskiego słowa oznaczającego "dróżkę", czyli małą drogę, niedaleką podróż. I taki też był cel istnienia tych pojazdów: przewóz osób na niedalekich dystansach, zwykle w obrębie jednej dzielnicy.


fot. NAC



W 1903 roku ulubionym miejscem dorożkarzy na Rynku - to studnia przy kościele św. Wojciecha. Ttutaj nie tylko poili konie, lecz myli i czyścili swoje zabłocone  pojazdy,  a także wierzchnią odzież, by mieć bardziej "towarowy" wygląd. Powozy stały też na placu Szczepańskim, przy teatrze i przed dworcem kolejowym, a także na Placu Latarni (dzisiejszy plac Kossaka) i  na ul. Krupniczej ( stąd właśnie jechał Konstanty Ildefons Gałczyński z czarującym fiakrem Janem Kaczarą.





Niestety dzisiejsze pojazdy konne jeżdżące po Krakowie niewiele wspólnego mają z dorożkami. Szczytem konkurencyjnego wyścigu była niegdyś dorożka, która do przypominała karetę z disneyowskiej wersji Kopciuszka - nad pasażerami rozciągał się parasol, a kolor miała pistacjowy (sic!)



Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię