Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kraków jest miastem biegaczy

Kraków zyskuje miano miasta biegaczy, a jego dynamiczna scena biegowa przyciąga uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dzięki licznym wydarzeniom sportowym, organizowanym przez miasto, Kraków staje się prawdziwą mekką dla miłośników biegania. O rozwoju tej kultury opowiada Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Jak zauważyła Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, miasto organizuje jedne z największych imprez biegowych w Polsce, w tym Cracovia Półmaraton, który odbędzie się już 20 października. Organizatorzy mają nadzieję na pobicie rekordu frekwencji. Zarejestrowano już 12 tysięcy biegaczy, miejsc już nie ma, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie bieganiem w Krakowie.

Zainteresowanie to potwierdzają również inne cykliczne wydarzenia sportowe. „Organizujemy lub współorganizujemy około 11 imprez biegowych rocznie” – wyjaśnia Stępniewska-Walaszczyk. Wśród nich jest Kraków Biznes Run, który zainicjowano właśnie w Krakowie, a który otwiera jesienny sezon biegowy.

Napięty jesienny kalendarz biegowy i imprezy dla najmłodszych

Jesień w Krakowie obfituje w wydarzenia biegowe. Jednym z najbardziej oczekiwanych jest PKO Bieg Trzech Kopców, który odbędzie się 22 września (to już 17. edycja). Miejsca powoli się kończą, co świadczy o popularności tego wydarzenia. Dzień wcześniej, 21 września, na Błoniach odbędzie się festiwal dla dzieci Mini Melts Kraków Run - organizatorzy zaproszą dzieci w wieku od 3 do 13 lat do wspólnej zabawy i aktywności fizycznej.

„Jeśli zaszczepimy w naszych dzieciach radość i zabawę związaną z bieganiem, to pasja z nimi zostanie” – podkreśla Stępniewska-Walaszczyk.

Zwiedzanie poprzez bieganie, czyli promocja Krakowa

Z badań Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie wynika, że ponad 25 proc. biegaczy przyjeżdża na wydarzenia sportowe z osobami towarzyszącymi i zostaje przynajmniej na jedną noc w Krakowie.

Kraków jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem, ale nie chcemy ciągle pokazywać Sukiennic i Wawelu. Tak prowadzimy trasy, żeby pokazać inne urocze zakątki dzielnic. Biegacze nam często powtarzają, jak wspaniałe jest doświadczanie miasta z perspektywy ulic, po których na co dzień jeżdżą samochody. Imprezy biegowe mają ogromny walor i potencjał promocyjny. Pokazują Kraków ze "zdrowej perspektywy", na czym nam bardzo zależy. Dodam również, że jest to bardzo tani sposób na promocję miasta. Musielibyśmy wykupić olbrzymie liczby nośników reklamowych za granicą i w całej Polsce, żeby pokazać Kraków z tak różnych perspektyw. Tymczasem 6 czy 12 tysięcy biegaczy publikuje swoje zdjęcia i filmiki w mediach społecznościowych. Widzimy na nich ludzi zdrowych, uśmiechniętych, czasami płaczących ze szczęścia, przytulających się - mówi Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk

Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, fot. Sylwia Paszkowska

Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, fot. Sylwia Paszkowska

Treningi dla wszystkich

Inicjatywa „Biegaj w Krakowie” działa z sukcesem już od pięciu lat. Bezpłatne treningi organizowane są we współpracy z AZS AWF Kraków Masters oraz marką ASICS i odbywają się w każdą sobotę. Spotkania, które mają miejsce o godzinie 10:00 w okolicach budynku Cracovii przy Błoniach, są przeznaczone dla wszystkich – od początkujących, którzy chcą przebiec swój pierwszy kilometr, po zaawansowanych biegaczy przygotowujących się do kolejnych zawodów.

Oprócz regularnych sesji, miasto organizuje specjalne treningi wyjazdowe w ostatni weekend każdego miesiąca, m.in. w Lasku Wolskim i Puszczy Niepołomickiej, co daje biegaczom możliwość ćwiczeń w zróżnicowanych warunkach terenowych. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie trenerów, indywidualne plany treningowe, a także testy sprzętu, takie jak próby butów ASICS.

Dodatkowe inicjatywy – "Kobiety w biegu"

Oprócz regularnych treningów, Kraków aktywnie zachęca kobiety do uczestnictwa w biegach. W zeszłym roku miasto zainicjowało projekt „Kobiety w biegu”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. „Zauważyliśmy, że kobiety są niedoreprezentowaną grupą, jeśli chodzi o nasze biegi długodystansowe” – mówi Stępniewska-Walaszczyk. Dla porównania, w Krakowie frekwencja kobiet w maratonie wynosi 18 proc., podczas gdy w miastach takich jak Berlin czy Nowy Jork wskaźnik ten sięga odpowiednio 35 proc. 45. Aby zachęcić kobiety do większego udziału w biegach, organizowane są treningi prowadzone wyłącznie przez trenerki.

Podczas tych spotkań poruszane są również tematy, które często pomijane - bieganie podczas menstruacji, odpowiedni strój, dobór bielizny czy powrót do biegania po ciąży.

(posłuchaj całej rozmowy)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię