W BWA Tarnów po raz pierwszy w Polscepokazana została wystawa „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi” prezentowana po raz pierwszy w grudniu 2021 roku w Pawilonie Polskim, którego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju
W swojej oryginalnej postaci wystawa była skierowana przede wszystkim do użytkowników niepolskojęzycznych, jednak jej twórcy przekonują, że zainteresuje ona też polskich odbiorców: Mamy nadzieję, że dzięki jej pierwszej krajowej odsłonie także rodzimi użytkownicy będą mieli okazję na nowo odkryć fascynującą krainę języka polskiego. Zapraszamy więc w niezwykłą podróż po tej fantastycznej i niezbadanej krainie. Na uczestników wyprawy czekają bajeczne językowe stworzenia i nieznane słowostwory (zupełnie jednak niegroźne!). Po drodze przekonacie się Państwo, jak język polski brzmi i jak wygląda – zwłaszcza dla osób, które go nie znają. Na odkrycie czekają też niesamowite supermoce polszczyzny, a także jej porażające emanacje – wśród nich potężne dzieła polskiej poezji i literatury.
- A
- A
- A
Kraina języka polskiego na wystawie w tarnowskiej galerii BWA
W BWA Tarnów po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana wystawa „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”. Początkowo można było zobaczyć ją w grudniu 2021 roku w Pawilonie Polskim, którego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju, gdzie zgromadziła wielotysięczną publiczność. O wystawie mówili twórcy i pomysłodawcy ekspozycji: projektantka, ilustratorka Magda Burdzyńska, Sylwia Jabłońska z Instytutu Adama Mickiewicza, autorzy tekstów Mikołaj Gliński i Adam Żuławski oraz dyrektorka tarnowskiego BWA Ewa Łączyńska -Widz . Program prowadziła Jolanta Drużyńska.
Wystawa powstała z inspiracji książką „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words”, która jest próbą stworzenia opowieści o polskim języku i kulturze skierowaną do czytelników obcojęzycznych. Anglojęzyczna publikacja autorstwa Matthew Daviesa, Mikołaja Glińskiego i Adama Żuławskiego z ilustracjami i w opracowaniu graficznym Magdy Burdzyńskiej została wydana w 2018 roku przez Culture.pl / Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Niepodległa” – w związku z obchodami stulecia odrodzenia państwa polskiego.
Książka została nagrodzona w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2018”. Była też nominowana w międzynarodowym konkursie AIGA „50 Books | 50 Covers 2019”. W 2020 roku ukazało się czwarte wydanie książki. W 2021 roku Instytut Adama Mickiewicza wydał tłumaczenie książki na język japoński, którego autorką jest Yasuko Shibata.
Autorką koncepcji wizualnej, projektu graficznego i ilustracji wystawy oraz książki jest tarnowianka Magda Burdzyńska - absolwentka tarnowskiego Plastyka i ASP w Krakowie. Projektantka, ilustratorka i malarka. Od 2013 roku współpracuje z BWA Tarnów. Laureatka Nagrody Miasta Tarnowa 2021 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.
Tytuł wystawy: „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”
Koncepcja wizualna, projekt graficzny i ilustracje: Magda Burdzyńska
Teksty: Mikołaj Gliński i Adam Żuławski
Scenariusz wystawy: Mikołaj Gliński i Berenika Steinberg
Instalacja dźwiękowa: Krzysztof Pawlik Stream Media
Partner, producent: Instytut Adama Mickiewicza
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi
Expo Dubaj 2020
BWA Tarnów, Pałacyk Strzelecki
23.06-7.09.2022
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Ona jest we mnie wszędzie, ale najbardziej w okolicy serca, brzucha, trzewi. Dyrygent i chórmistrz Monika Bachowska
-
21:37
Jak wójt z nieobecnością radnych na sesjach walczył
-
20:23
Kto teraz rządzi w Watykanie?
-
17:26
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który śmiertelnie potrącił 61-latka w Kadczy
-
16:48
Żaden papież nie usłyszał, że jest oszustem. Franciszek znosił to ze spokojem
-
16:37
Kiedy poznamy nowego metropolitę krakowskiego? Śmierć papieża opóźni nominację
-
16:16
Tarnów żegna papieża Franciszka – księga kondolencyjna i nabożeństwa
-
15:53
Radio Kraków budzi...dobrą książką
-
15:50
Co ze wschodnią obwodnicą Tarnowa? "Czekamy na sygnał z GDDKiA"
-
15:21
Rękawka, czyli jak to drzewiej bywało
-
14:55
Będzie remont kolejnego odcinka DK28. Podpisano umowę z wykonawcą
-
22:49
Wołoczebna tradycja, czyli jak kolędowano na Wielkanoc (Волочебна традиція, тобто як колядували на Великдень)
-
22:30
„Dlaczego. Biblijne podstawy katolicyzmu” – wokół książki ks. Mariusza Rosika