Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kopce Małopolski w "Pod Lupą"

Symbolizują walkę o niepodległość, przypominają legendarne postaci Krakowa, są kurhanami. Kopce Małopolski. Zwykle mówi się o pięciu kopcach Krakowa, ale w Małopolsce jest ich kilkadziesiąt, a w przeszłości było kilkaset. W tygodniu odzyskania niepodległości przyglądamy się małopolskim kopcom. Naszymi przewodnikami jest Emil Bajorek, przewodnik po Krakowie, prowadzący stronę ciekawostek z Krakowa i Małopolski Pokrakus oraz Marzena Florkowska.

"Arianka", czyli kopiec w Krakowie-Łuczanowicach. Fot. Emil Bajorek

Posłuchaj o kopcach Małopolski Posłuchaj o kopcu Kraka Posłuchaj o kopcu Wandy
Kopce Małopolski
Posłuchaj o kopcu Kościuszki

Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, najczęściej odwiedzany - kopiec Tadeusza Kościuszki, najwyższy to kopiec Józefa Piłsudskiego, a najmniejszy – kopiec Jana Pawła II. Miłośników kopców zapraszamy jednak na wyprawę po całej Małopolsce, bo takich nieodkrytych miejsc nie brakuje. 

 


Pobożny lud wyłowił z Wisły ciało Wandy - córki króla Kraka. To jej zawdzięcza nazwę osiedle w Nowej Hucie i dom towarowy. I choć sama legenda o królewnie jest wciąż żywa, to jednak sam kopiec trochę zapomniany.

 


 

Uroczystości na kopcu Kościuszki

 

W przededniu Święta Niepodległości zapraszamy na Kopiec Józefa Piłsudskiego. Mowa będzie nie tylko o jego historii, ale także o innym kopcu Naczelnika, którego dzieje są bliźniaczo podobne do losów tego krakowskiego. 

 

Posłuchaj o kopcu Piłsudskiego

 

Kopiec Piłsudskiego. Fot. Emil Bajorek

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

 

Kopiec Wandy. Fot. Emil Bajorek

 

Kopiec Kościuszki jest najczęściej odwiedzanym kopcem Krakowa zwłaszcza w tym roku, gdy świętujemy 200 lat od śmierci Naczelnika. Dlatego dziś zapraszamy na spacer nie tylko dobrze znaną trasą, ale także w okolice Krakowa. 

 

Kopiec Krakusa. Fot. Emil Bajorek

Kopiec Kraka czy Krakusa to mogiła legendarnego władcy Krakowa. Warto do Podgórza się wybrać nie tylko na Rękawkę lub by oglądać wschód słońca. W pobliżu Kopca Kraka znajdowało się potężne cmentarzysko kurhanowe, o którym całkiem niedawno pisały także zagraniczne media. Wśród grobów mogiła babki Kraka.

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię