Opowieść stworzona przez kuratora wystawy Marcina Różyca o historii, pamięci, zapomnieniu, o mieście i jego kulturze poprzez najbardziej osobistą rzecz jaką dla każego jest ubranie, prowokuje do zadania pytań do jakiego stopnia moda, ubiór są w stanie przybliżyć nam przeszłość w wymiazre lokalnym i uniwersalnym ale też w jaki twórczy sposób ta opowieść o przeszłości może wejść w interakcję ze współczesnością. Z odpowiedzią na te pytania zmierzyli się uczestnicy wystawy ale także goście programu.
- Ubranie jest papierkiem lakmusowym kulturowych przemian - mówił podczas programu kurator wystawy Marcin Różyc.
Wystawa „Wykrój.Miasto.Tarnów” prezentowana jest w tarnowskiej galerii BWA w Pałacyku Strzeleckim i w Tarnowskim Centrum Kultury. Na ekspozycji znalazły się działa m in ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego w Krakowie , Małopolskiej Fundacji Sztuki współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz dzieła współczesnych twórców z Polski i zagranicy przygotowane specjalnie na ekspozycję.
Fragment wystawy WMT. Fot. J.Więcław
W wystawie udział biora m.in.: Bownik, Przemysław Branas, Mario Kiesenhofer/Wiedeń, Elizabeth Szancer-Kujawski/Nowy Jork, Barbara Kinga Majewska, Krzysztof Maniak, Janusz Noniewicz i studenci Katedry Mody ASP w Warszawie, Marzena Nowak, Agata Endo Nowicka, W P Onak/OCR-Creations, Damien Fredriksen Ravn/Antwerpia, Hanna Rydlewska, Jadwiga Sawicka, Alina Szapocznikow, Kazimiera Szczuka, Wendy&Jim (Hermann Fankhauser i Helga Ruthner)/Wiedeń, Charles Worth/Paryż, Antoine Bourlard/Rzym
"Wykrój.Miasto.Tarnów " - wystawa czynna jest w Tarnowie do 28 sierpnia.
jd