Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kraków dla początkujących i zaawansowanych: Kobierzyn

W audycji "Kraków dla początkujących i zaawansowanych" poznajemy stolicę Małopolski. Sam Kraków i jego sąsiedztwo to małopolska beczka informacji bez dna. Tym razem zwiedzamy Kobierzyn.

Drzewa przed dyrekcją

Posłuchaj!
Kobierzyn

Zainteresowanych zwiedzaniem kompleksu szpitalno-parkowego w Kobierzynie (min. 10 osób) prosimy o kontakt: [email protected]

 

Kompleks szpitalno-parkowy stworzony na początku ubiegłego wieku miał być w zamyśle autorów nie tylko najnowocześniejszą tego typu placówką w Cesarstwie Austro-Węgierskim, czy nawet w Europie, ale także realizować kilka idei obecnych w ówczesnym myśleniu i charakterystycznych dla tego czasu. Obok nowoczesności rozumianej przede wszystkim jako funkcjonalność miał on również ucieleśniać idee – samowystarczalnego miasta ogrodu oraz doskonałego - w urbanistyczno-architektonicznym rozumieniu tego słowa – dzieła sztuki.

Kobierzyńskie założenie miało być piękne zarówno dla tych, którzy go odwiedzali, jak i dla tych, którzy mieli tu mieszkać i pracować a także dla tych, którzy mieli się tu leczyć i znaleźć schronienie.

Poprzez zróżnicowanie kształtów budynków udało się uniknąć koszarowej monotonii jednakowych pawilonów (jak w Wiedniu czy w Pradze), a lustrzane odbicie części A i B, czyni te, podobne w końcu budowle, jeszcze bardziej zróżnicowanymi. Fantazyjnie powyginane łuki zamykające fasady czy ryzality w najbardziej ozdobnych budynkach – kaplicy, teatru i administracji, oszczędnie powtarzanie w architekturze oddziałów, wspomniane już kominy wentylacyjne kryte czterospadowymi dachami, owalne otwory okienne, czy pękate kolumienki z charakterystycznymi, przypominającymi związane festony elementami kapiteli, po tak drobne elementy jak szprosy okien w teatrze to przecież wymowne i jakże przemyślane elementy nadające zespołowi nadzwyczajną spójność stylistyczną.

Pochodzący z roku 1909 plan urządzenia parku i ogrodu, z zaznaczonymi budynkami – tymi realizowanymi i tymi, które pozwalały na rozbudowę zespołu bez zakłócenia jego stylistycznej i urbanistycznej spójności, pokazuje także fantazje jego twórców z Firmy „Pomona”, a jednocześnie i to jak dostosowali się oni do wymogów głównych architektów Zakładu. Tutaj również funkcjonalność połączona została z pięknem. Wysadzane drzewami aleje osi widokowych kępy drzew i krzewów z rozmysłem porozmieszczane w terenie, stanowią dopełnienie regularnie zaplanowanego na południowym stoku - sadu i ogrodu - z równymi grzędami, wytyczonymi działkami i ogrzewanymi szklarniami „belgijkami”.

(dzięki uprzejmosci P. M.Bobra)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię