KLAPS - wyjątkowy projekt kinowy
Krakowskie Kino Mikro podkreśla, że jest otwarte na wszystkie tematy – od historii, przez psychologię, feminizm, aż po edukację seksualną.
Wychodzimy z założenia, że w kinie warto rozmawiać o wszystkim, więc nie zamykamy się na żadne tematy, czy to historia, psychologia, feminizm, a teraz jeszcze edukacja seksualna. KLAPS to projekt, który był pomysłem brokera reklamowego Kinads. Dziewczyny prowadzące tą agencję chciały wprowadzić na polskie ekrany edukację seksualną w bardziej popkulturowy sposób, żeby wyciągnąć ją z zakurzonego, nieobecnego miejsca w polskim kulturze. Mamy zatem projekt sześciu spotkań, które są zaplanowane co miesiąc, do marca 2025 roku włącznie - wyjaśnia Justyna Adamczyk
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu KLAPS zgromadziło widzów wokół filmu „Wspomnienia płonącego ciała”. Produkcja ta, choć mniej znana, wywarła ogromne wrażenie dzięki podjęciu trudnych i często pomijanych tematów. Film był okazją do poruszenia kwestii wciąż jeszcze marginalizowanych – seksualności osób starszych czy problemu przekraczania granic cielesnych.
Drugie spotkanie w ramach cyklu (już 20.11.2024 o 20:00 w Kinie Mikro) skupia się na wyjątkowej koprodukcji irańsko-francusko-szwedzko-niemieckiej, czyli filmie „Moje ulubione ciasto”. To piękny komediodramat, który łączy humor z głęboką refleksją. Film podejmuje temat seksualności w dojrzałym wieku, ale przede wszystkim opowiada o samotności, potrzebie bliskości i relacjach międzyludzkich. Widzowie mogą zobaczyć na ekranie historię ludzi w jesieni życia, którzy pragną bliskości i codziennych rozmów, a nie jedynie egzystencji na marginesie społecznego zainteresowania. To rzadki przykład filmu, który łamie popkulturowe stereotypy, według których miłość i potrzeba intymności są zarezerwowane wyłącznie dla młodych.
Kobieca seksualność i stereotypy
Film „Moje ulubione ciasto” stawia na głównym planie bohaterkę, która nie wpisuje się w stereotypowy obraz kobiety w kinie romantycznym. Jest to 70-letnia wdowa i matka, co stanowi wyraźne odstępstwo od typowego wizerunku filmowej heroiny. Tym samym film obala silnie zakorzeniony mit, że potrzeby emocjonalne i seksualne zanikają wraz z wiekiem. W rzeczywistości ludzkie potrzeby pozostają obecne przez całe życie.
My, jako osoby, niezależnie od płci czy wieku, mamy różne role społeczne. To nie jest też tak, że nasze potrzeby ludzkie zanikają w jakimś wieku. My je mamy przez całe życie. Myślę, że obecnie dosyć mocno gloryfikujemy sprawność fizyczną, młodość, wigor, witalność, które być może nie występują w tak typowej formie u osób dojrzałych. Trudno czasem się odnaleźć w kulturze, która mocniej oddziałuje na pewne grupy i stawia je na piedestale jako te, które wyznaczają trendy, a w pewien sposób w cieniu pozostawia inne grupy społeczne. Brakuje nam poczucia reprezentacji, natomiast ona istnieje. Cieszę się, że cykl KLAPS tę reprezentację pokazuje - mówi Magdalena Trzeciecka