- A
- A
- A
Kim są znachorzy i skąd bierze się bezgraniczna wiara w ich możliwości?
Przed hejnałem: skąd się bierze wiara w znachorów?Z badań wynika, że niemal co czwarty Polak korzysta z usług medycyny naturalnej. Szacuje się, że medycyną naturalną para się u nas 70-80 tysięcy osób. „Uzdrowicielem” może być nad Wisłą praktycznie każdy. Wystarczy zarejestrować w urzędzie działalność gospodarczą.
Kilka tygodni temu media doniosły o śmierci półrocznej dziewczynki spod Nowego Sącza, którą rodzice zagłodzili na śmierć. Według nieoficjalnych informacji rodzice dziecka stosowali niekonwencjonalne zasady żywienia i alternatywne metody lecznicze, mieli się m.in. konsultować u miejscowego uzdrowiciela, który zaraz po śmierci dziecka zniknął. Nie pojawiał się w swoim domu do wczoraj. Znachor, zwany Bożym Człowiekiem, został zatrzymany i usłyszał zarzuty.
W programie "Przed hejnałem" w Radiu Kraków wracamy do tematu znachorów. Bo tych w naszym kraju mnóstwo. Nowe gabinety oferujące leczenie niekonwencjonalne powstają niemal codziennie. Większość paramedyków działa w szarej strefie, nie płaci podatków ani składek na ZUS, a klienci trafiają do nich dzięki poczcie pantoflowej, a czasem przez... lekarzy. Czy korzystanie z medycyny naturalnej jest bezpieczne? Czy może zastąpić leczenie konwencjonalne? O tym Sylwia Paszkowska 14 maja rozmawiała z dr Weroniką Chańską, filozofem, etykiem, specjalistką w dziedzinie etyki medycznej.
Skąd w Polsce popularność medycyny alternatywnej? – Zainteresowanie wobec alternatywnych metod leczenia, albo metod, które dzisiaj nazywamy komplementarnymi, bardzo rośnie na całym świecie – mówił dr Chańska. Jak dodała w krajach cywilizowanych 1/3 ludzi korzysta z takich usług .
– Mamy problem z tym, jak definiować medycynę alternatywną, komplementarną, uzupełniającą czy zintegrowaną. Na ogół definiujemy to w sposób negatywny. To wszystko to, czego nie oferuje nam medycyna tradycyjna, wykonywana przez osoby z dyplomem lekarzy – mówił gość.
Jak mówiła doktor medycyna tradycyjna oparta na modelu biomedycznym lepiej radzi sobie z nagłymi przypadkami, jednak nie najlepiej radzi sobie z niektórymi chorobami, np. przewlekłymi. Uzupełnienie zwyczajnych terapii leczeniem alternatywnym może być na skuteczne – akupunktura, masaże, muzykoterapia.
Gość zaznaczył, że za granicą prowadzone są badania nad skutecznością metod alternatywnych, a na uczelniach medycznych studenci są z nimi oswajani.
– Przykłady drastyczne wywołują u nas niepokój, oburzenie, ale kto z nas nie korzysta z domowych, rodzinnych metod, jak herbata z sokiem malinowym czy mleka z miodem wtedy, kiedy jest przeziębiony – mówiła dr Chańska. – Myślę, że nie ma w tym nic złego tak długo, jak długo zachowany zdrowy rozsądek.
Komentując sprawę spod Nowego Sącza doktor mówiła, że dorosły ma prawo decydować o sobie, ale sprawa komplikuje się, kiedy chodzi o dobro dziecka, ponieważ rodzic może się mylić. Jak zaznaczył gość nic nie wskazuje na to, aby rodzice zmarłego dziecka chcieli dla niego źle, jednak niepokojące jest to, że nie zauważyli, że dzieję się z nim coś złego.
Zobacz: Nowy Sącz: są nowe zarzuty dla znachora Marka H.
Bartosz Kondziołka, Marlena Zając
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze
-
14:37
Ulga badawczo - rozwojowa dla przedsiębiorców
-
14:36
Prawie 2 tys. wolnych miejsc po pierwszym etapie naboru do krakowskich przedszkoli