„Kafka przełamywanie granic” jest jedenastym  projektem w „wolnościowym” cyklu  Zbigniewa Bajka zainaugurowanym wystawą " Wymiary wolności" w dawnym więzieniu na zamku w Łęczycy w 2009 roku. Pierwszy z „kafkowskich" projektów „Topografia wolności” został zrealizowany w 2016 roku na Śląsku. Składał się z dwóch części: tytułowej w której swoje prace zaprezentowało 60 artystów z kilku uczelni artystycznych z Polski, Czech i Niemiec oraz z interpretacji plastycznej studentów różnych Akademii Sztuk Pięknych, aforyzmów Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze” przełożonego przez Jerzego Ciurloka na etnolok śląski.

Kolejny przekład Jerzego Ciurloka aforyzmów Kafki, tym razem na język polski, stał się inspiracją dla projektu „Kafla - przełamywanie granic”

Prof. Zbigniew Bajek zaprosił teraz do interpretacji myśli Kafki przede wszystkim artystów-pedagogów prawie wszystkich uczelni artystycznych z Polski,ale także twórców  z  Czech i Niemiec, Ukrainy a nawet Chin. Kolekcja licząca  ponad 150 czarno-białych prac wykonanych różnymi technikami to autorskie interpretacje mini tekstów Franza Kafki. Uzupełniają ją blisko 60 portretów pisarza  będącymi autorskimi wariacjami artystów na temat wizerunku autora „Procesu”  

O znaczeniu twórczości F. Kafki, która od dziesiątków lat inspiruje literatów, muzyków ale także ludzi teatru i filmu nie trzeba nikogo przekonywać. - mówi prof. Zb.Bajek - Henryk Waniek w eseju „Kafka – trzeci proces” pisał: „(…) w prozie Kafki istnieją nieprzebrane zasoby postaci, sytuacji i przyczynków, gotowych do transpozycji na język obrazu”.

Rysunki, grafiki, obrazy, formy przestrzenne przygotowane przez uczestników projektu potwierdzają to w pełni. I nie jest to świat jednowymiarowy. „Człowiek kafkowski” – z którym wielu z nas się utożsamia – wciąż staje wobec ograniczeń, wobec granic, które zdają się nie do pokonania, które zagrażają jego wolności.

 - To jest bardzo mocno oddziaływująca wystawa – mówi Joanna Gościej - Lewicka, kierowniczka Galerii Centrum NCK i dodaje - dla mnie to jest wydarzenie artystyczne roku.

Projekt wystawienniczy towarzyszy obchodom 200-lecia powstania Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

"Kafka – przełamywanie granic" wystawa malarstwa, grafiki, rysunku i instalacji

 Nowohuckie Centrum Kultury -  Galeria Centrum 11.04 – 3.05 2018

 

ld/mat.pras