- Najczęściej występująca nazwa miejscowości w Polsce to Stara Wieś. Starych Wsi w Polsce mamy 588. Jedną mamy w Małopolsce, w powiecie limanowskim. Kolejny rekordzista to Podlesie. Miejscowości o tej nazwie mamy 434. W Małopolsce są dwa Podlesia - w powiecie olkuskim i tarnowskim. Dużo mamy też miejscowości o nazwie Piaski - 373. W Małopolsce też mamy Piaski, ale to człon nazwy Piaski-Drużków w powiecie brzeskim - mówi Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

W Małopolsce jest prawdziwe bogactwo różnych nazw miejscowości. Są choćby takie związane z niebem i piekłem.

- Z "piekielnych" nazw mamy Piekiełko w gminie Tymbark. Mamy też część wsi, która się nazywa Piekło. Tych Piekieł mamy wiele, choćby w gminie Olesno, w gminie Biecz, w powiecie miechowskim i w Piwnicznej. Do piekielnych nazw bym dodała Diabli Dół, który jest przysiółkiem w gminie Książ Wielki. Przenieśmy się jednak do nieba. Jest Raj, który jest częścią wsi w gminie Łapczyca. Mamy Rajsko - wieś w gminie Szczurowa. Jest też Wielkanoc, Betlejem i Biały Kościół w Małopolsce - dodaje Szlubowska.

Jakie są najczęściej występujące nazwy ulic w Polsce?

- Najwięcej w Polsce jest ulic Leśnych - 3601 w kraju. W Małopolsce Leśna nie wygrywa, ale Słoneczna - 231 takich ulic. Polna też jest częstą nazwą ulic w Polsce i Małopolsce. Te nazwy są sympatyczne, pogodne, związane z naturą. Dobrze, że one wygrały. W katalogu ulic w Małopolsce jest ponad 20 tysięcy nazw ulic, więc dużo - mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Są jednak też takie nazwy nieco szokujące.

- To choćby Poniedziałkowy Dół. Tu by trzeba sięgnąć do dokumentów historycznych, żeby się dowiedzieć, co autor miał na myśli, co się wydarzyło - podkreśla Agnieszka Szlubowska.

W Krakowie ulica Poniedzialkowy Dół  znajduje się na Woli Justowskiej.