Pył zawieszony, którego niestety w małopolskich miastach nie brakuje, szczególnie szkodliwy jest dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, a także dla alegrików, osób z chorobami krążenia i układu oddechowego. Jak się chronić przed smogiem i czy mamy szansę z nim walczyć?
"Szczególnie narażeni na czynniki zewnętrzne jak pył w powietrzu są osoby nie tylko z chorobami układu krążenia, ale i alergicy oraz chorzy na choroby skórne. Po powrocie ze spaceru lepiej obmyć twarz, ręce. Wtedy zmyjemy choć część szkodliwych susbstancji" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków dr Krzysztof Czarnobilski.
Jak dodaje specjalista, upewniajmy się, czy w danym momencie normy zawieszonego pyłu w powietrzu są przekroczone. "Jeżeli jesteśmy sportowcami, lubimy np. uprawiać jogging, to może akurat tego dnia, wybierzmy się pobiegać za miastem. Unikajmy zwłaszcza spacerów nad Wisłą, bo tam jest niecka" - sugeruje dr Czarnobilski.
Badania wykazały, że kobiety, które mieszkały w Krakowie, będąc w ciąży, urodziły mniejsze dzieci. Ciężarnym zaleca się więc ograniczenie spacerów szczególnie wtedy, gdy normy zawieszonego pyłu są w powietrzu przekroczone. A rowerzyści lub biegacze powinni zastanowić się nad ubieraniem specjalnych maseczek z filtrem HEPA. "Pamiętajmy o pełnym ubiorze. Czapka i rękawiczki to podstawa" - dodaje dr Czarnobilski.
Od 19 października do 14 grudnia Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym odwiedzi osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. Będą to: Bochnia i Szczawnica (19.10-2.11), Wysowa i Krynica (2.11-16.11), Rabka i Muszyna (16.11-30.11), Białka i Bukowina Tatrzańska (30.11-14.12). W każdej z nich przez dwa tygodnie przenośnymi pyłomierzami monitorować będziemy jakość powietrza. Wyniki można śledzić na bieżąco!
Partnerzy akcji:
(Kuba Niziński/ew)
Obserwuj autora na Twitterze: