Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak przygotować się na okres nastoletni dziecka? Instrukcja obsługi dla rodziców i dzieci

Jak wspólnie nawigować między rówieśniczym wpływem a rodzicielskim autorytetem, by budować trwałe relacje? Ewa Baczyńska, psycholożka i psychoterapeutka, prezeska Stowarzyszenia Pro Familia w rozmowie z Sylwią Paszkowską opowiedziała o warsztatach skierowanych do rodziców i dzieci, które przechodzą przez trudny okres dojrzewania. Warsztaty w ramach projektu „W rodzinie siła” to okazja do wspólnej pracy nad wzmacnianiem relacji rodzinnych oraz lepszego zrozumienia wyzwań związanych z okresem dojrzewania.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels

Instrukcja obsługi dla rodziców i nastolatków

Warsztaty „W rodzinie siła” mają na celu wspieranie zarówno rodziców, jak i dzieci.

- Warsztaty są skierowane dla rodziców i dzieci, to swoista instrukcja obsługi w dwie strony. Jak dzieci mają sobie radzić z emocjami, jak rozumieć troskę rodziców, a nie tylko granice, które stawiają oraz jak rodzice mogą lepiej rozumieć nastolatków w tym zmieniającym się okresie - mówi Ewa Baczyńska.

Okres dojrzewania to czas wyzwań, zarówno dla młodych ludzi, jak i ich opiekunów, którzy powinni być przygotowani na to, że zmiany nie wynikają ze złej woli nastolatka, ale są naturalnym etapem rozwoju.

Grupa rówieśnicza kontra autorytet rodziców

Rodzice często zauważają, że w okresie dojrzewania ich autorytet maleje, a coraz większą rolę odgrywa grupa rówieśnicza.

Rodzice muszą zrozumieć, że dziecko naturalnie chce się oddzielać po 10. roku życia. Ważne jest, aby rodzic nie traktował tego jako zagrożenie, lecz raczej towarzyszył dziecku, dawał mu przestrzeń, ale i możliwość powrotu do rodziny.

Kluczowe jest, aby rodzic pozostał dla dziecka „strażnikiem gniazda” – osobą, do której młody człowiek może wrócić, kiedy napotka trudności.

Ewa Baczyńska, fot. Sylwia Paszkowska

Ewa Baczyńska, fot. Sylwia Paszkowska

Wyznaczanie granic – kiedy warto odpuścić?

Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych na warsztatach jest temat wyznaczania granic. Z wiekiem dzieci zaczynają „przepychać” granice, które dotychczas były dla nich naturalne. Zamiast traktować to jako walkę, rodzice powinni dostrzec potrzebę większej autonomii dziecka. Rodzic musi nauczyć się dawać przestrzeń i zaufanie. Zamiast kontrolować każdy krok.

Warsztaty jako wspólna praca rodziców i dzieci

Warsztaty są prowadzone w formie spotkań wielorodzinnych, podczas których rodziny wykonują zadania pozwalające lepiej zrozumieć perspektywy obu stron – rodzica i dziecka. Głównym celem jest „spędzenie czasu z dzieckiem w sposób, który sprzyja budowaniu relacji.”

W drugiej części spotkań rodzice i dzieci pracują osobno: rodzice rozwijają swoje kompetencje wychowawcze, a nastolatkowie uczą się radzić sobie z emocjami i relacjami w grupie rówieśniczej.

Warsztaty „W rodzinie siła” są skierowane do rodzin z nastolatkami w wieku 10–14 lat. Zajęcia odbywają się w piątki od 17:00 do 20:00 (8, 15, 22, 29 listopada; 6 i 13 grudnia).

Rodzice zainteresowani udziałem mogą zgłaszać się mailowo na adres: [email protected].

(cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię