- A
- A
- A
Jak porozumiewają się osoby niesłyszące?
Przed hejnałem: Jak porozumiewają się osoby niesłyszące?Czy słowo Głuchy jest obraźliwe? Czy to prawda, że dłonie są otaczane przez Głuchych specjalnym szacunkiem? Czy językiem migowym można się pokłócić? Czy to prawda, że muzykę także można wymigać? Kto organizuje dyskoteki dla Głuchych i jak realizowane są teatralne spektakle migane? Gośćmi programu 29 lipca byli: Natalia Woszczek i Joanna Augustyniak, założycielki „Grupy Migawki”, lektorki Polskiego Języka Migowego oraz językoznawcy: prof. Kazimierz Sikora i dr Maciej Rak z Katedry Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pojęcie niesłyszący zostało wymyślone przez osoby słyszące, najpewniej w imię poprawności. Osoby Głuche, bo tak należy o nich mówić, twierdzą, że pojęcie niesłyszący podkreśla ich dysfunkcję. Wolą określać się przymiotnikiem Głuchy, dlatego, że słowo to pisane z wielkiej litery określa ich odrębność kulturową, podkreśla ich przynależność do pewnej mniejszości kulturowo – językowej. Głuchy piszemy zawsze dużą literą i nie jest to określenie pejoratywne.
W Polsce funkcjonują 2 języki migowe: polski język migowy, który tym różni się od ogólnie przyjętego języka polskiego, że posiada własne struktury gramatyczne. Drugim językiem jest system językowo -migowy, który ma gramatykę opartą na gramatyce języka polskiego, jest takim subkodem. Polski język migowy ma własną gramatykę, która jest oparta na zasadach pozycjonowania i jest zupełnie niezwiązana z językiem polskim. Większość osób Głuchych posługuje się właśnie tym językiem, który jest także bardziej skrótowy. System językowo – migowy został stworzony przez surdopedagogów po to, żeby osoby Głuche uczyć języka polskiego. Dla większości niesłyszących jest to język niezrozumiały.
Osoby niesłyszące powinny uczyć się systemu językowo – migowego, ale osoby słyszące powinny także poznawać polski język migowy. Jego nauka nawet przez osoby, które nie mają w rodzinie czy w najbliższym otoczeniu osób Głuchych może sporo dać. Język migowy ma dużo innych pozytywnych stron m.in. rozwija koordynację ruchową, mowę ciała, wyobraźnię, rozwija prawą półkulę mózgu, co prowadzi do łatwiejszego przyswajania języków obcych. Warto też pamiętać, że język migowy nie jest uboższy od języka mówionego. Przy jego pomocy również można się pokłócić, opowiedzieć żart, można robić wszystkie te rzeczy, które osoby słyszące dokonują za pomocą mowy.
Nieprawdą jest, że osoby Głuche nie mają dostępu do świata muzyki. Osób totalnie głuchych jest promil, reszta to osoby z większym bądź mniejszym niedosłuchem, te drugie co nieco słyszą, a te, które nie słyszą już wcale, czują muzykę. Kiedy ustawimy głośnik na basy, mocniejsze dźwięki, te osoby czują w ciele drgania, mają też bardzo dobre poczucie rytmu. Ciekawostką jest, że odbywają się też imprezy dla osób głuchych, gdzie jest bardzo głośna muzyka, ludzie bawią się, tańczą. Nieprawdą zatem jest, że muzyka nie jest związana ze światem ciszy. Ci ludzie czują muzykę.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
-
15:44
Zalety hulajnogi elektrycznej dla rodziców z dziećmi
-
14:18
Tramwaje wróciły na ul. Kościuszki w Krakowie