Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Instrumenty zamiast broni" - reportaż Ewy Szkurłat

Fundacja Akeda przy wsparciu 2115 Label oraz Kuby Pateckiego ogłosiły zbiórkę na rzecz budowy studia nagrań w African Music School.  Pozwoli ona kolejnym muzycznym talentom z Republiki Środkowoafrykańskiej - kraju miotanym konfliktami zbrojnymi i ubóstwem -  rozwijać skrzydła i spełniać marzenia. Zbiórkę rozreklamowano na profilach społecznościowych K. Pateckiego i Łukasza Dziemińskiego czyli Kuqe 2115. W ciągu jednej doby zebrano  200 tysięcy złotych, a wciągu tygodnia - ponad pół miliona. Rzesza fanów wpłacała po 5, 10 czy 20 złotych. Cały dochód z odtworzeń videoclipu nagranego w Republice Środkowej Afryki również zostanie przekazany na profesjonalne studio nagrań. Polscy, młodzi muzycy wspierają w ten sposób edukację i rozwój dzieci z African Musik School.




To pomysł krakowskiego kapucyna brata Benedykta Pączki. Rozpoczął budowę w 2016 roku. Udało się zakupić grunt, wykopać studnię, dzięki wolontariuszom z Polski i wsparciu Fundacji Akeda budynek już stoi. Organizacja transportu z pomocą nie była łatwa. Jedynym sposobem na przekazywanie darów był transport morski kontenerów do Kamerunu (do portu w Douala) skąd - drogą lądową - docierały do Republiki Środkowej Afryki.. Kilka kontenerów udało się już wysłać – znalazły się w nich m.in.: instrumenty, podstawowe wyposażenie sal lekcyjnych (ławki, tablice), okna i cała konstrukcja dachu.




Republika Środkowej Afryki to  to kraj skorumpowany, jednak fundacja Akeda skutecznie pokonuje trudności przy zdobywaniu wiz, pozwoleń budowlanych, staraniu o wpisanie szkoły do systemu tamtejszej edukacji. To tylko część problemów, z którymi trzeba się na co dzień zmierzyć. Co jakiś czas na terenie klasztoru i szkoły pojawiają się uciekinierzy, bo  kraj od 30 lat wstrząsany jest rebeliami. Na ulicach, poza skrajnym ubóstwem, co rusz dostrzec można wojskowych związanych z różnymi podmiotami pilnujących porządku na ulicach i siebie wzajemnie. Od wojsk ONZ, państwowej armii i mundurowych pomniejszych jednostek zorganizowanych dookoła aktualnej władzy, po okrytych złą sławą najemników z tzw. grupy Wagnera. Republika Środkowoafrykańska to kraj nieustannego niepokoju o to co będzie jutro. W ostatnich latach do RŚA wyjechało około 30 polskich muzyków-wolontariuszy, którzy uczyli młodzież gry na instrumentach. Szkoła ma dwa cele: odciągnąć młodzież od przyłączania się do grup paramilitarnych oraz przyczynić się do tego, aby dzieci  otrzymały wykształcenie, które pozwoli im nauczyć się zawodu.

Trzech najzdolniejszych uczniów African Music School, miało możliwość ruszenia w świat, by szlifować swoje muzyczne umiejętności. Hipolit w Krakowskiej Szkole Jazzu  uczęszcza do klasy perkusji, Jordan i Gustaw uczą się  we Wrocławiu. Kiedy skończą szkoły muzyczne w Polsce, w African Musik School będą mogli uczyć dzieci. Hasłem szkoły jest: “One musician more, one soldier less”.



Kuqe - raper należący do kolektywu 2115 przyleciał do Afryki w trakcie przygotowań swojej debiutanckiej płyty. Do jej współtworzenia zaprosił muzyków i uczniów African Music School. Ekipa 2115 podróżowała wspólnie z Kubą Pateckim znanym w Internecie jako PatecWariatec, który pokazuje widzom najbardziej nietypowe zakątki świata na swoim kanale w serwisie YouTube.

Przez kilka dni wspólnie pracowali w szkole muzycznej, poznając swoje zdolności muzyczne i ucząc się wiele od siebie nawzajem. Prowizoryczne warunki pracy nie przeszkodziły w stworzeniu chwytającego za serce utworu, który na różnych platformach ma już kilkanaście milionów wyświetleń.



W reportażu wykorzystano utwór "Taki mały ja " Kuqe2115 i cover tego utworu w wykonaniu Christophera Matary - ucznia African Musik School, stypendysty

Berklee College of Music w Bostonie.

.

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię