Ze specjalistą prawa konstytucyjnego Bogumiłem Nalezińskim, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej Krakowie, w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji rozmawia Marzena Florkowska.
W różnych gminach mamy albo prezydenta, albo burmistrza, albo wójta. Jaka jest różnica i dlaczego taka różnorodność?
Wójt, burmistrz, prezydent to tak naprawdę ten sam organ wykonawczy gminy. Terminologia, nazwa tego organu zależy po prostu od tego, o jakiej gminie rozmawiamy. Jeżeli to jest gmina wiejska, to mamy do czynienia z wójtem, jeżeli mamy gminę, gdzie władze znajdują się w mieście położonym na terytorium tej gminy, to wówczas będziemy mówili o burmistrzu, natomiast w miastach powyżej 100 000 mieszkańców organem wykonawczym jest już prezydent miasta.
Prezydent ma zastępców, czy burmistrz i wójt także?
Oczywiście.
Kto wybiera i na jakiej zasadzie wybierani są ci zastępcy?
My wybieramy tylko wójta burmistrza, czy prezydenta miasta, natomiast o tym, ilu zastępców i kto będzie tę funkcję pełnił, decyduje już sam organ wykonawczy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent. W drodze zarządzenia powołuje i odwołuje. Przepisy dopuszczają sytuację, że będzie tylko jeden zastępca lub będzie ich większa liczba. Ustawa limituje liczbę tych zastępców w zależności od gminy, podział jest już bardziej szczegółowy, natomiast jeżeli by tych zastępców było więcej, to wtedy dokonuje się też takiej hierarchizacji. Wójt imiennie wskazuje wtedy pierwszego i kolejnych swoich zastępców.
Czy ci zastępcy są dzieleni kompetencjami? Są im przypisywane różne pola działania?
Tak może być, bo to jest jak gdyby pole władzy organu wykonawczego, który te swoje zadania, które ma do wykonania, może przekazywać zastępcom.
Zastępcy mogą być dzieleni kompetencjami i wybierani przez prezydenta, burmistrza albo wójta, a to, z jaką terminologią mamy do czynienia zależy, w jakiej gminie się znajdujemy.
Kadencja starej rady miasta i prezydenta kończy się 30 kwietnia. W ciągu siedmiu dni po upływie kadencji starej rady, nowa władza zbiera się na sesji rady miasta czy rady gminy, składa ślubowanie i przyjmuje ślubowania od prezydenta, burmistrza albo wójta.