Co mówią nam na ten temat statystyki, ilu obywateli ukraińskich jest w Małopolsce? 

Gdybyśmy globalnie odnieśli się do wszystkich cudzoziemców zamieszkujących w Polsce, to ponad połowę ich stanowią obywatele Ukrainy. Na chwilę obecną na ponad 90 tysięcy ważnych kart pobytu, które posiadają cudzoziemcy na terenie Małopolski, 53 tysiące stanowią obywatele Ukrainy. W tym roku już wpłynęło do naszego urzędu ponad 22 tysiące wniosków od obywateli Ukrainy o zalegalizowanie pobytu na niecałe 40 tysięcy od wszystkich cudzoziemców. Więc to jest ogromna liczba cudzoziemców. 

Ponadto cały czas na terenie naszego województwa zamieszkuje ogromna liczba uchodźców wojennych, którzy opuścili Ukrainę. Szacuje się, że osób z ważnym statusem PESEL-UKR, nadanym im na podstawie przepisów specjalnej ustawy przygotowanej na tę sytuację, jest około 85 tysięcy.

Rozumiem, że ci obywatele Ukrainy, którzy tutaj przyjechali jako uchodźcy wojenni, są traktowani w sensie prawnym zupełnie inaczej.

Tak, dokładnie. Dla uchodźców wojennych powstała specjalna ustawa, która między innymi uregulowała ich status pobytowy. Wszystkie osoby, które napłynęły do Polski po wybuchu wojny, mogą w Polsce przebywać na podstawie nadanego numeru PESEL ze statusem UKR oraz mają dostęp do rynku pracy. Mogą podejmować i aktywność zawodową, i aktywność gospodarczą. Także pobyty wszystkich innych obywateli Ukrainy, którzy ze względu na sytuację w swoim kraju w pewien sposób utknęli w Polsce, ale nie przedłużyli sobie swoich statusów pobytowych lub nie skorzystali z tej możliwości, z mocy prawa w Polsce zostały przedłużone. Ich pobyt w Polsce uznajemy za legalny do 30 września 2025 roku.