Technologie Dual Use w KPT
Krakowski Park Technologiczny (KPT) angażuje się w rozwój technologii o podwójnym zastosowaniu (cywilnym i wojskowym), m.in. w obszarze sztucznej inteligencji, dronów, autonomicznych pojazdów i komunikacji odpornej na zakłócenia. Przykłady obejmują systemy antenowe, algorytmy analizy danych czy deeptech z dziedzin takich jak medycyna i chemia. Park dąży do rozwoju rozwiązań przydatnych dla obronności, inspirowanych m.in. doświadczeniami z wojny w Ukrainie.
Współpraca z sektorem zbrojeniowym i instytucjami międzynarodowymi
KPT uczestniczy w programach takich jak DIANA (NATO), IDA oraz współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną. Współpraca z sektorem obronnym dopiero się rozwija – przykładowo, pięć polskich firm jest obecnie akcelerowanych w ramach programu DIANA. Park stara się też nawiązywać relacje międzynarodowe, by firmy z Polski mogły działać na globalnym rynku. Wskazuje się jednak na poważne bariery legislacyjne w Polsce, które utrudniają skuteczne finansowanie takich projektów.
Rola parków technologicznych i wpływ KPT
KPT i inne parki technologiczne w Polsce są aktywne w budowaniu ekosystemu innowacji, nie tylko udostępniając przestrzeń, ale oferując szerokie wsparcie doradcze, mentoringowe i organizując wydarzenia (np. hackathony). W ciągu kilku lat parki stworzyły tysiące miejsc pracy w sektorze wysokich technologii i wytransferowały znaczne środki jako pomoc publiczną. W ocenie przedstawicieli KPT, ich działalność często wyprzedza potrzeby rynkowe i promuje postawy proinnowacyjne.