Maszyna z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH zajęła trzecie miejsce na liście Green500. Dotychczas żaden polski system nie uplasował się tak wysoko. Helios oferuje więcej mocy obliczeniowej za każdą skonsumowaną kilowatogodzinę niż mniej efektywne systemy, a więc obliczenia z jego wykorzystaniem są nie tylko tańsze niż w przypadku innych maszyn, ale także w mniejszym stopniu wpływają na środowisko - powiedział Marek Magryś, z-ca dyrektora Cyfronetu AGH.

Superkomputery umożliwiają wykonanie w ciągu kilku godzin lub dni obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów zajęłyby wiele lat. Helios będzie realizować rocznie kilkaset projektów badawczych dla naukowców z całej Polski, m.in. z zakresu chemii, fizyki, inżynierii materiałowej, energetyki, medycyny, biologii oraz sztucznej inteligencji. Został zbudowany w ramach projektu realizowanego dzięki Programowi Operacyjnemu Inteligentny Rozwój. Jego moc obliczeniowa może zostać wykorzystana komercyjnie także przez gospodarkę.

W styczniu 2024 r.  Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opracowała prognozę światowego zużycia energii na najbliższe dwa lata. Po raz pierwszy wzięto pod uwagę konsumpcję związaną z kryptowalutami i sztuczną inteligencją. W 2022 roku sektor ten pochłaniał ok. 2% prądu zużywanego na świecie, a do 2026 roku zapotrzebowanie może urosnąć nawet dwukrotnie. Sztuczna inteligencja za dwa lata będzie więc zużywać tyle prądu, ile dzisiaj potrzebuje Japonia. Centra danych napotykają wyzwania związane z dostępem do sieci energetycznej i jej przepustowością. Wyzwaniem jest nie tylko pojemność sieci, ale i dostęp do niej. Wiele firm wdraża bardziej zrównoważone źródła energii w swoich centrach danych, aby stać się bardziej ekologicznymi. Np. budują farmy słoneczne, albo elektrownie wiatrowe.

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat