- A
- A
- A
Godziny rektorskie: pomoc studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy
W kolejnym programie z cyklu "Godziny rektorskie" rozmawialiśmy o pomocy studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy. Gości programu zapytaliśmy także o to, jak - w związku z napływem uchodźców i potrzebą odbudowy Ukrainy - zmieni się oferta studiów krakowskich uczelni. W dyskusji wzięli udział rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.Na koniec prowadzący spotkanie Jacek Bańka z RK zapytał rektorów, jak przyjęli stanowisko rektorów rosyjskich uczelni, popierające w pełni działania Władimira Putina i agresję na Ukrainę.
Prof. Andrzej Białkiewicz rektor PK - "Wstrzymaliśmy kontakty z Federacją Rosyjską, rosyjskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi."
Prof. Andrzej Klimek rektor AWF - "W sporcie wyczynowym bojkot Rosjan trwa, są wyłączeni z wszelkich rywalizacji sportowych na świecie. Jeśli chodzi o list, to jestem przekonany, że część tych rektorów myśli inaczej, podpisali się ze zwyczajnego strachu, ale to niesie konsekwencje i podpis pod tym listem zamyka drogę do współpracy, nawet po zakończeniu wojny."
Prof. Wojciech Widłak rektor AM -"Ten list jest oburzający, ale mówi nam wiele o tym, jaki jest stopień manipulacji społeczeństwem i jaki jest stan relacji władza - społeczeństwo w Rosji. Mamy zaawansowany bojkot kultury rosyjskiej, co jest bardzo smutne, bo to część dziedzictwa europejskiego, ale też każde działanie w tej chwili ma swoją wymowę związaną z wojną i tak manifestujemy nasz sprzeciw. To konieczność chwili, oby nie trwała wiecznie."
Prof. Andrzej Bednarczyk rektor ASP - "Pytanie, czy wolność kreacji artystycznej i naukowej w Rosji to była złuda? To, co nam się wydawało wobec kultury rosyjskiej, cudownej i specyficznej to były pozory tak, jak pozorne wybory na prezydenta? Czy to było wszystko grubymi nićmi szyte? Wygląda, że tak, że daliśmy się oszukać."
Prof. Sylwester Tabor rektor UR - "Zawiesiliśmy współpracę z uczelniami rosyjskimi. Ściągaliśmy naszych pracowników, którzy byli na Syberii i to był ostatni element współpracy z tymi uczelniami."
Prof. Stanisław Mazur rektor UE - "To utwierdziło w przekonaniu, że to, co większość polskich uczelni zrobiła wcześniej, czyli zawieszenie umów, było rozumnym działaniem i przybliżyło ideę otwarcia w Krakowie Uniwersytetu Rosyjskiego na uchodźstwie, bo trzeba przypomnieć, że codziennie z Rosji emigruje kilka tysięcy osób, często akademików."
Prof. Jacek Popiel rektor UJ - "Postawa intelektualistów powinna być czymś podstawowym, podjęliśmy decyzje o zawieszeniu współpracy ze wszystkimi rosyjskimi uczelniami. Ten list nas zadziwił i to będzie trwałym śladem, który będzie trudny przy powrocie do współpracy."
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:08
Rodzinę z Tarnowa uratował czujnik czadu. Stężenie było bardzo duże
-
20:00
Cavaliada: Niemiec Lahde wygrał GP Krakowa i klasyfikację generalną
-
18:25
Są ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Dotyczą też Małopolski
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1556 z 23.02.2025
-
17:01
Rusza rozbudowa Zakopianki w Libertowie. Światła zastąpi tunel
-
16:30
Interesuje mnie opowiadanie historii z perspektywy robaczka - Jacek Świdziński o sztuce komiksu
-
16:26
KOMIKS | "Brzask" Jacka Świdzińskiego
-
15:52
Las kupię! Nadleśnictwa ruszają na zakupy
-
15:27
„Cały ten świat ma dzikość w sercu i szaleństwo na twarzy”. Jak David Lynch przekracza granice
-
10:00
"Dzikość serca" czyli pokręcony świat Davida Lyncha