- A
- A
- A
Godziny rektorskie: pomoc studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy
W kolejnym programie z cyklu "Godziny rektorskie" rozmawialiśmy o pomocy studentom i pracownikom naukowym z Ukrainy. Gości programu zapytaliśmy także o to, jak - w związku z napływem uchodźców i potrzebą odbudowy Ukrainy - zmieni się oferta studiów krakowskich uczelni. W dyskusji wzięli udział rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.Na koniec prowadzący spotkanie Jacek Bańka z RK zapytał rektorów, jak przyjęli stanowisko rektorów rosyjskich uczelni, popierające w pełni działania Władimira Putina i agresję na Ukrainę.
Prof. Andrzej Białkiewicz rektor PK - "Wstrzymaliśmy kontakty z Federacją Rosyjską, rosyjskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi."
Prof. Andrzej Klimek rektor AWF - "W sporcie wyczynowym bojkot Rosjan trwa, są wyłączeni z wszelkich rywalizacji sportowych na świecie. Jeśli chodzi o list, to jestem przekonany, że część tych rektorów myśli inaczej, podpisali się ze zwyczajnego strachu, ale to niesie konsekwencje i podpis pod tym listem zamyka drogę do współpracy, nawet po zakończeniu wojny."
Prof. Wojciech Widłak rektor AM -"Ten list jest oburzający, ale mówi nam wiele o tym, jaki jest stopień manipulacji społeczeństwem i jaki jest stan relacji władza - społeczeństwo w Rosji. Mamy zaawansowany bojkot kultury rosyjskiej, co jest bardzo smutne, bo to część dziedzictwa europejskiego, ale też każde działanie w tej chwili ma swoją wymowę związaną z wojną i tak manifestujemy nasz sprzeciw. To konieczność chwili, oby nie trwała wiecznie."
Prof. Andrzej Bednarczyk rektor ASP - "Pytanie, czy wolność kreacji artystycznej i naukowej w Rosji to była złuda? To, co nam się wydawało wobec kultury rosyjskiej, cudownej i specyficznej to były pozory tak, jak pozorne wybory na prezydenta? Czy to było wszystko grubymi nićmi szyte? Wygląda, że tak, że daliśmy się oszukać."
Prof. Sylwester Tabor rektor UR - "Zawiesiliśmy współpracę z uczelniami rosyjskimi. Ściągaliśmy naszych pracowników, którzy byli na Syberii i to był ostatni element współpracy z tymi uczelniami."
Prof. Stanisław Mazur rektor UE - "To utwierdziło w przekonaniu, że to, co większość polskich uczelni zrobiła wcześniej, czyli zawieszenie umów, było rozumnym działaniem i przybliżyło ideę otwarcia w Krakowie Uniwersytetu Rosyjskiego na uchodźstwie, bo trzeba przypomnieć, że codziennie z Rosji emigruje kilka tysięcy osób, często akademików."
Prof. Jacek Popiel rektor UJ - "Postawa intelektualistów powinna być czymś podstawowym, podjęliśmy decyzje o zawieszeniu współpracy ze wszystkimi rosyjskimi uczelniami. Ten list nas zadziwił i to będzie trwałym śladem, który będzie trudny przy powrocie do współpracy."
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!