Witold Giersz (ur. 1927)

Polski twórca filmów animowanych. Najważniejsze filmy:  ‚Mały western’ (1960), ‚Oczekiwanie’ (1962), ‚Czerwone i czarne’ (1963), ‚Koń’ (1967), ‚Proszę słonia’ (1978)

Podczas 57 edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego Witold Giersz i Daniel Szczechura uhonorowani zostali nagrodą SMOK SMOKÓW za całokształ twórczości

“Trudno wyobrazić sobie polski film animowany bez Witolda Giersza. Jego wkład zarówno artystyczny jak i zawodowy jest szczególnie znaczący. Jest perfekcjonistą w działaniach twórczych. Ciągle aktywny i ewoluujący charakterem wypowiedzi twórczej. Witold Giersz odgrywa także znaczącą rolę w krajowym środowisku twórczym. Można powiedzieć, że wyznacza normy postępowania, za co należy mu się szczególny szacunek"(Jerzy Kucia)

Witold Giersz bardzo szybko wypracował sobie własny charakter filmowego pisma. Ze względu na rolę koloru, a także sposoby nakładania barw oraz ich ożywiania, które preferuje w swej sztuce, często nazywany bywa malarzem ekranu, a jego animacje – ruchomym malarstwem. Uprawia kino autorskie. Jego animacje – sposobem opowiadania, poczuciem humoru, artystycznym temperamentem – są natychmiast rozpoznawalne, choć nie zawsze to on jest autorem przenoszonych na ekran treści czy opracowania plastycznego realizowanych filmów (Jerzy Armata)

 

jd/mat.pras KFF