Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Śladem galicyjskich Sokolni

Znany pisarz Michał Bałucki, doktor Henryk Jordan, który wyprowadził młodzież z sal na świeże powietrze, Stanisław Rowiński – inicjator tworzenia polowych drużyn Sokolich, które przygotowywały młodzież do podjęcia walki zbrojnej o niepodległą Polskę. To tylko niektóre nazwiska członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ale towarzystwo, które liczy ponad 150 lat, to nie tylko sport. To także działania patriotyczne, jak choćby słynny Zlot Grunwaldzki w 1910 roku, czy bitwa pod Rokitną, w której zasłynął II szwadron ułański, a byli to członkowie Oddziału Konnego „Sokoła” krakowskiego. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół to w końcu przepiękne budynki.

Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej

Posłuchaj o krakowskim Sokole Posłuchaj o sądeckim Sokole Sokół - sport i rozrywka. Posłuchaj! Posłuchaj o książce autorstwa Marzanny Raińskiej


W tygodniu prowadzącym nas do setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy do ich zwiedzania, a zaczynamy od Krakowa. Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska. 

W Izbie Pamięci krakowskiego Sokoła. Posłuchajcie

 

 

Galicyjskie Sokolnie

Zapraszamy do wyprawy po dawnej Galicji śladami siedzib Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Będzie też o książce autorstwa Marzanny Raińskiej pokazującej te budynki, ale także historię wielkich miast i niewielkich miejscowości, w których Sokół się gnieździł.

Na koniec wyprawy wracamy do Krakowa i nie tylko zwiedzamy siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Piłsudskiego, ale zaglądamy także do Izby Pamięci. Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.

Krakowskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół na archiwalnych zdjęciach

 

 

 

Na koniec o dyscyplinach sportowych uprawianych w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół - Z Konradem Firlejem – Prezes Zarządu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół spotkała się Marzena Florkowska.

Posłuchaj rozmowy z Konradem Firlejem

 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

 

Sądecki Sokół. Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej

 

Najważniejsza - rzecz jasna - była sala gimnastyczna, ale często przejmowała ona także zupełnie inne funkcje np. sali kinowej. O tradycjach sportowych, ale także kulturalnych i patriotycznych Sokoła rozmawiają: Marzanna Raińska, historyk sztuki, autorka opracowania dotyczącego Sokoła nowosądeckiego, ale także sokolni w dawnej Galicji, i Marzena Florkowska. 

 

Krakowski "Sokół". Fot. dzięki uprzejmości Marzanny Raińskiej

 

Dawny budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu do dziś przyciąga uwagę i, co najważniejsze, żyje - bo mieści się w nim Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Przed wejściem do budynku spotkały się: Marzanna Raińska, historyk sztuki, autorka opracowania dotyczącego Sokoła nowosądeckiego, ale także sokolni w dawnej Galicji, i Marzena Florkowska. 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię