Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców “Piosenkarnia”
Przeniesienie konkursu "Piosenkarnia" do sieci przyniosło wiele korzyści. Dzięki technologii uczestnicy mogą przesyłać swoje zgłoszenia w formie teledysków, reportaży z koncertów, a nawet prostych nagrań wykonanych w domowych warunkach. Różnorodność nadesłanych materiałów – od intymnych akustycznych wykonań po pełne wizualnych efektów produkcje – zachwyca zarówno jury, jak i widzów.
Jednym z etapów konkursu jest głosowanie na stronie piosenkarnia.pl, które zakończy się 21 listopada 2024 roku o godzinie 22:00. Spośród blisko 100 zgłoszeń jury zakwalifikowało do tego etapu 13 najlepszych utworów, które zyskały uznanie zarówno pod względem tekstu, kompozycji jak i wykonania.
Zgłoszeń jest bardzo dużo. To jest trudna praca dla komisji, w skład której wchodzę. Zawsze to odchorowuję co najmniej tydzień po obradach, bo nie da się przepuścić wszystkich. Staramy się wybierać mniej więcej 12-13 piosenek i próbować ocenić walory tekstu, kompozycji, wykonania, ale także właśnie tego, w jaki sposób to jest pokazane. Gatunki muzyczne są przeróżne - piękne ballady, humorystyczna piosenka, piosenka folkowa - wyjaśnia Anna Treter
Anna Treter, oprócz swojej kariery scenicznej, od lat aktywnie wspiera młodych artystów. W rozmowie podkreśla, że jej rola polega na inspirowaniu i wskazywaniu właściwych kierunków. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz muzycznemu wyczuciu, potrafi delikatnie doradzić, jakie ścieżki artystyczne warto eksplorować, a których unikać. Artystka zachęca młodych twórców do produkowania autorskich utworów – komponowania, pisania tekstów i angażowania w proces artystyczny znajomych. Zwraca uwagę na zjawisko, które zdominowało współczesną scenę muzyczną: skupienie młodych wykonawców na telewizyjnych show, które promują jedynie wykonawców coverów, często w języku angielskim.