Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej

Anna Treter, solistka zespołu ,,Pod Budą”, pianistka, autorka własnych piosenek, od 17 lat prowadzi Fundację Piosenkarnia – platformę dla muzyków, która każdego roku organizuje Festiwal Twórczości Korowód. Festiwal ten stał się ważnym punktem na mapie muzycznych inicjatyw w Polsce, oferując artystom możliwość prezentowania swoich utworów w różnorodnych formach. Jedną z głównych atrakcji festiwalu jest konkurs na najlepszą piosenkę, który w ostatnich latach, ze względu na pandemię, przeniósł się do internetu. Na rozmowę z Anną Treter zaprasza Sylwia Paszkowska.

Gala finałowa Festiwalu Twórczości Korowód w 2019 r., fot. Klaudyna Schubert

Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców “Piosenkarnia”

Przeniesienie konkursu "Piosenkarnia" do sieci przyniosło wiele korzyści. Dzięki technologii uczestnicy mogą przesyłać swoje zgłoszenia w formie teledysków, reportaży z koncertów, a nawet prostych nagrań wykonanych w domowych warunkach. Różnorodność nadesłanych materiałów – od intymnych akustycznych wykonań po pełne wizualnych efektów produkcje – zachwyca zarówno jury, jak i widzów.

Jednym z etapów konkursu jest głosowanie na stronie piosenkarnia.pl, które zakończy się 21 listopada 2024 roku o godzinie 22:00. Spośród blisko 100 zgłoszeń jury zakwalifikowało do tego etapu 13 najlepszych utworów, które zyskały uznanie zarówno pod względem tekstu, kompozycji jak i wykonania.

Zgłoszeń jest bardzo dużo. To jest trudna praca dla komisji, w skład której wchodzę. Zawsze to odchorowuję co najmniej tydzień po obradach, bo nie da się przepuścić wszystkich. Staramy się wybierać mniej więcej 12-13 piosenek i próbować ocenić walory tekstu, kompozycji, wykonania, ale także właśnie tego, w jaki sposób to jest pokazane. Gatunki muzyczne są przeróżne - piękne ballady, humorystyczna piosenka, piosenka folkowa - wyjaśnia Anna Treter

Anna Treter, oprócz swojej kariery scenicznej, od lat aktywnie wspiera młodych artystów. W rozmowie podkreśla, że jej rola polega na inspirowaniu i wskazywaniu właściwych kierunków. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz muzycznemu wyczuciu, potrafi delikatnie doradzić, jakie ścieżki artystyczne warto eksplorować, a których unikać. Artystka zachęca młodych twórców do produkowania autorskich utworów – komponowania, pisania tekstów i angażowania w proces artystyczny znajomych. Zwraca uwagę na zjawisko, które zdominowało współczesną scenę muzyczną: skupienie młodych wykonawców na telewizyjnych show, które promują jedynie wykonawców coverów, często w języku angielskim.

Anna Treter w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Anna Treter w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Koncert galowy – wielkie finałowe wydarzenie

Finałowy koncert, który będzie miał miejsce w sobotę 23 listopada 2024 roku, zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie. Rozpocznie się występem zeszłorocznych laureatów nagrody jury – zespołu Późne Lato z Bartkiem Kulikiem na czele. Ich twórczość, łącząca elementy baśni i codziennej prozy, zdobyła serca publiczności podczas 16. edycji festiwalu.

Tegoroczne hasło koncertu, „Muzyka łączy”, idealnie oddaje ideę tego wydarzenia. Na scenie zaprezentują się artyści reprezentujący różnorodne style muzyczne i literackie. Drugą występującą gwiazdą będzie Magda Umer, ikona polskiej piosenki literackiej. Wieczór pełen magii i dźwięków odbędzie się na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie dla publiczności zagra również zespół Mikromusic Acoustic Trio, znany z unikalnych aranżacji i emocjonalnych występów.

Więcej informacji o konkursie i gali finałowej: [TUTAJ]

(Cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię