Zapis rozmowy Bartłomieja Bujasa z dr Ewą Zawiszą-Wilk, pedagożką, terapeutką i mediatorką
Czy o polityce warto rozmawiać z rodziną i znajomymi?
Nie tylko warto, ale trzeba. Konieczne jest to dla porozumienia. Polityka jest taką sferą, która wpływa na całe nasze życie. Dlatego pomijanie tych tematów tworzy w rodzinie tabu, więc oczywiście należy, trzeba rozmawiać, tylko trzeba wiedzieć jak.
To jak? Dzisiaj odkrywamy te wszystkie karty. Jeżeli mamy odmienne poglądy, będzie różnica zdań. Jak uniknąć tych niepotrzebnych napięć, sporów, a być może kłótni?
Słuchanie jest w ogóle tutaj absolutnie sprawą podstawową. Dobre słuchanie polega na tym, że my pytamy o intencję, bo możemy źle je zrozumieć i wtedy konflikt gotowy od razu w 3 sekundy. Słuchamy, pytamy, czy dobrze zrozumieliśmy intencje nawet nie słowa, intencje rozmówcy. Dopiero, jeśli okażą się te intencje niezgodne czy poglądy niezgodne z naszymi to dopytywanie parafrazowanie też wypowiedzi: „Czy chcesz powiedzieć, że? Czy ty mi powiedziałeś właśnie, że? Czy ty chciałeś wyrazić coś tam?” i ktoś potwierdzi, to wtedy dopiero mamy czas na to, żeby nie reagować bardzo emocjonalnie, tylko zastanowić się nad tym. Można dopytać, dlaczego tak myślisz albo poprosić o argumenty no i wtedy spokojnie też odpowiedzieć, nie atakować i przede wszystkim nie używać oceny.