Radiowa premiera 12 października. Słuchamy od poniedziałku do piątku o 11:45. Powtórka w piątek w "Kole Kultury" po 22:00. 


W radiowej bibliotece literatura sąsiadów ze wschodu z bardzo mocnymi polskimi akcentami. Słuchamy fragmentów powieści litewskiej autorki Kristiny Sabaliauskaite "Silva rerum". Dzięki tej opowieści przenosimy się w XVII wiek, na Litwę, najpierw do dworu rodziny Narwojszów, potem do Wilna, gdzie prowadzą ich skomplikowane rodzinne decyzje, ale też historyczne wydarzenia. Poznajemy wielokulturowe miasto, klimat jego ulic i zaułków, wejdziemy za klasztorne bramy razem z jedną z bohaterek, prześledzimy losy polskiej szlacheckiej rodziny, poznamy fragment wspólnej polsko-litewskiej historii.

Kristina Sabaliauskaite swoją powieścią mocno uderzyła w skomplikowane polsko-litewskie relacje. Jej książka okazała się wielkim sukcesem na Litwie, teraz poznamy jej polską wersję  dzięki przekładowi Izabeli Korybut-Daszkiewicz. 

Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".  - Olga Tokarczuk 

Kristina Sabaliauskaite będzie gościem Festiwalu Conrada i Targów Książki w Krakowie. Weźmie udział w imprezach związanych z  sezonem "Litwa w Krakowie".

"Silva rerum" to książka o bardzo wielu rzeczach. To opowieść o rodzinie, starości, młodości, miłości, życiu i śmierci - mówi autorka. - Kocham historię baroku, i zastanawiałam się dlaczego nie ma nowoczesnej powieści historycznej o tym okresie. Myślę, że historia obojga narodów zasługuje na takie spojrzenie nowej generacji. Chciałam stworzyć te powieść do czytania na kilku poziomach, ciekawą , wciągającą, z wieloma ważnymi historycznymi odniesieniami.

Na Litwie ukazały się już kolejne dwie części powieści "Silva rerum". 

Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, Litwinką o polskich korzeniach mieszkającą w Londynie. „Silva rerum" z uwagi na wątki polskie i przywrócenie epoki Rzeczpospolitej Obojga Narodów do masowej świadomości wywołała na Litwie głośne kontrowersje, osiągnęła niespotykany sukces i stała się bestsellerem w krajach nadbałtyckich. Szlakiem akcji powieści oprowadza się dzisiaj po Wilnie wycieczki. Za obrazowanie miasta w literaturze autorka otrzymała najwyższą nagrodę – Świętego Krzysztofa.