- A
- A
- A
Eksplorują Arktykę i największy park narodowy świata, żeby zbadać mikrobiom owadów
Naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym świata na Grenlandii, konkretnie w Dolinie Zackenberg. O wstępne wyniki ekspertyz tuż po przyjeździe naukowców pytała Joanna Gąska.Chroni populacje zwierząt przed transmisją wirusów, pomaga przetrwać w zmieniający się klimat, steruje zdolnością do atakowania roślin - mikrobiom owadów ma ogromny wpływ na biologię swoich gospodarzy. Wciąż jednak bardzo mało wiadomo o bakteriach symbiotycznych żyjących wewnątrz organizmów i na owadach. Dlatego naukowcy Zespołu Ewolucji Symbioz Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik i dr Michł Kolasa pojechali na biegun północy by zbadać mikrobom owadów w największym parku narodowym Świata na Grenlandii. Obserwacje prowadzili w Dolinie Zackenberg. Tam też zbierali próbki.
- Nasza wiedza na temat różnorodności i rozmieszczenia symbiotycznych mikroorganizmów owadów jest fragmentaryczna, szczególnie poza gatunkami modelowymi. Niewiele wiemy o zmienności mikrobiomów w obrębie i pomiędzy gatunkami gospodarzy oraz o czynnikach środowiskowych i biologicznych wpływających na liczebność i kompozycję zbiorowisk mikroorganizmów symbiotycznych owadów. Nasz zespół próbuje wypełnić tę lukę, stosując wysokoprzepustowe metody sekwencjonowania dla dużych partii zróżnicowanych taksonomicznie owadów zebranych w różnym czasie z określonych stanowisk. - piszą o sobie naukowcy.
![fot. Archiwum prywatne dra hab. Piotra Łukasika/Zespół Ewolucji Symbioz Instytut Nauk o Środowisku Wydział Biologii UJ](https://www.radiokrakow.pl/data/article/3221508/6a7408320773b6a6553781f217ab9e87p1207115.jpg)
Badacze współpracują z szeroko zakrojonym projektem dotyczącym różnorodności biologicznej owadów Insect Biome Atlas, który prowadzi wielkoskalowe badania latających owadów w Szwecji i na Madagaskarze. Zespół Ewolucji Symbioz rozpoczął także analizy wieloletnich zbiorów owadów z Grenlandii. Kolekcje posłużą jako źródło ogromnej liczby okazów owadów do wysokoprzepustowych badań dotyczących mikrobiomu, a następnie bardziej szczegółowych badań genomicznych dla wybranych symbiontów.
crop_free
1
/ 69
Autor:
Joanna Gąska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:23
A co jeżeli była to trucizna? Jak pomóc psu, który połknął niebezpieczną substancję
-
18:58
Jak dobrać swój idealny zapach świec relaksacyjnych?
-
18:14
Jest nas coraz mniej. "Problem dzietności można rozwiązać, ale nie przez 800 plus"
-
17:43
Aktywiści przeciwko wycince w Dolinie Prądnika. Mieszkańcy: czekaliśmy na te prace z utęsknieniem
-
17:06
Kominki mogą zostać. Jakie jeszcze zmiany pojawią się w nowej wersji programu „Czyste Powietrze”?
-
16:35
Czy w Krakowie ktoś truje psy?
-
16:26
Po latach zaniedbań krakowska Jordanówka przejdzie gruntowny remont
-
16:21
KRÓTKI SENNIK FILMOWY | pokazy filmów towarzyszące wystawie „Śpij spokojnie, dobrze śnij” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
-
15:54
Po audycie w szpitalu Narutowicza: jest zawiadomienie do prokuratury
-
15:35
Kolejny fragment popularnej trasy w kierunku granicy doczeka się remontu