Pierwsze przypadki zakażenia HIV zanotowano w Polsce w połowie lat 80-tych. Wywołały one falę przerażenia, podobnie jak w wielu innych krajach.
Nieznajomość dróg przenoszenia choroby i liczne stereotypy na ten temat budziły także przerażenie w służbie zdrowia.
Minęło 25 lat - świadomość społeczna i akceptacja sposobów chronienia się przed HIV wzrosła. Dzięki nowym odkryciom farmakologicznym HIV nie musi prowadzić do rozwinięcia AIDS. Pomimo stresu i całej uciążliwosci życia codziennego z wirusem także sytuacja społeczna osób zakażonych uległa pewnej normalizacji. Otoczenie nie wpada już w skrajną panikę na wiadomość o fakcie nosicielstwa, choć wciąż nie jest tak, że do faktu zakażenia HIV/AIDS można się przyznać jak do "zwyczajnej" choroby.
Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych testów w kierunku anty-HIV. A wykonanie tego badania jest jedynym sposobem na wykluczenie lub potwierdzenie zakażenia.
To badanie jest proste i tanie.
W Krakowie można je przeprowadzić m.in. w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, prowadzonym przez Stowarzyszenie "Jeden Świat".
Jest ono anonimowe i bezpłatne. PDK mieści się na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Zakład Mikrobiologii
ul. Kopernika 19 (II piętro), pokój nr 3.
Godziny otwarcia:
wtorek 16.00-19.00
czwartek 16.00-19.00
(Uwaga – W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem Punktu.)
Uwagi dotyczące otwarcia Punktu:
– w dniach 2.04. (Wielki Czwartek) oraz 4.06. (Boże Ciało) Punkt będzie nieczynny.
Informacje telefoniczne pod nr 513 652 351 w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 10.00-14.00 oraz pod adresem e-mail: [email protected]
Osoba zakażona HIV, która jest dobrze leczona ma dużą szansę na życie do starości lub do naturalnej śmierci. Może sprawnie funkcjonować w społeczeństwie tj. pracować, uczyć się tak, jak osoby zdrowe.