Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay
Czym jest piękno?
Warsztaty zostały przygotowane przez młode uczestniczki Rady Młodych pod okiem osób z Fundacji Muzeum HERstorii Sztuki. Ich celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką piękno – często utożsamiane z wyglądem zewnętrznym – odgrywa w życiu młodych kobiet. Podczas spotkania podważone zostanie stereotypowe postrzeganie urody, a także uczestnicy zastanowią się nad tym, dlaczego atrakcyjność fizyczna zajmuje tak istotne miejsce w codziennych rozmowach, myślach i działaniach.
„Rozkminy o pięknie” to warsztaty o tym, czym dla nas jest piękno, skąd bierzemy jego definicję i dlaczego tak często ograniczamy je do wyglądu zewnętrznego. Chcemy pomóc uczestniczkom zrozumieć, jak wzorce estetyczne wpływają na nasze życie i wspólnie zastanowić się, czy piękno musi być tak wąsko definiowane – mówi Patrycja Chlebus-Grudzień.
(cała rozmowa do posłuchania)
Patrycja Chlebus-Grudzień, fot. Sylwia Paszkowska
Piękno, które ogranicza
Presja dotycząca wyglądu dotyka coraz więcej kobiet. Obrazy, które oglądamy w mediach społecznościowych, często narzucają wąskie i nierealistyczne standardy piękna, które mogą być źródłem kompleksów.
Żyjemy w kulturze Instagrama, gdzie estetyka dominuje. Młodzież podświadomie naśladuje te wzorce, przez co relacja z własnym wyglądem staje się jeszcze bardziej skomplikowana.
Podczas warsztatów uwaga zostanie zwrócona na to, jak często młode kobiety są oceniane przez pryzmat atrakcyjności zewnętrznej, a komplementy kierowane pod ich adresem dotyczą głównie urody czy stroju.
Od najmłodszych lat dziewczynki słyszą, jak pięknie wyglądają, co utrwala przekonanie, że ich wartość zależy od wyglądu. Chłopców natomiast chwali się częściej za ich zdolności czy osiągnięcia. Nie chodzi o to, by przestać dbać o wygląd, ale by znaleźć równowagę i zrozumieć, że atrakcyjność to tylko jedna z wielu kategorii.
Istotna jest zmiana sposobu myślenia o sobie. Uczestniczki warsztatów, młode kobiety będą mieć chwilę na analizę obrazów i przekazów medialnych, które kształtują wyobrażenie o pięknie, by następnie móc w grupach o nich porozmawiać i zdefiniować piękno nie tylko przez pryzmat wyglądu, ale również innych wartości.