Często słyszymy, że po zgłoszeniu przez świadków operator numeru alarmowego nie wysłał karetki pogotowia i sytuacja zakończyła się tragicznie, na przykład czyjąś śmiercią. To jednak niewłaściwe stwierdzenie.

Operator numeru alarmowego nie ma wpływu na to, czy karetka zostanie wysłana, czy też nie" - mówi Paulina Nowak z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

"Naszym zadaniem jest pozyskać adres, dowiedzieć się co się stało i wówczas jak nadamy odpowiednią kategorię temu zdarzeniu łączymy z dyspozytorem medycznym. To on po ponownym potwierdzeniu adresu i dokonaniu wywiadu medycznego wysyła karetkę, bądź też nie" - tłumaczy.

Kiedy wybrać numer 999?

"W przypadku zdarzeń medycznych można zadzwonić na numer 999, łącząc się bezpośrednio z dyspozytorem medycznym" - dodaje Paulina Nowak. Jak mówi, nawet jeśli dzwonimy na numer 112 w Krakowie, niekoniecznie dodzwonimy się do krakowskiego centrum. "To ogólnopolska linia alarmowa. Każdy operator musi zadać nam ileś pytań, by wiedzieć jakie służby na to zdarzenie przekierować. Czy to będzie policja, czy straż pożarna, czy pogotowie. A może wszystkie trzy. Tego wywiadu nie da się przyspieszyć" - podkreśla.

Awaria systemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 usunięta. Awaria systemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 usunięta. "Wszystko działa prawidłowo"