Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay
Warsztaty międzypokoleniowe
Warsztaty dotyczące archiwizowania fotografii w Dworku Białoprądnickim będą pigułką wiedzy praktycznej, którą można zastosować w domu. Dzięki nim uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób obchodzić się ze starymi fotografiami.
Wspólnie z Dworkiem Białoprądnickim postanowiliśmy zrobić specjalną edycję warsztatów. Zapraszamy dziadków wraz z wnukami, by wspólnie pochylić się nad rodzinnymi historiami, pamiątkami, aby była to okazja do spotkania i nauki czegoś nowego.
Warsztaty w Dworku są okazją do odkrycia rodzinnych pamiątek, wspomnień, a także łączenia sił międzypokoleniowych.
(cała rozmowa do posłuchania)
Ewa Pasterniak/fot. Sylwia Paszkowska
Pasja do fotografii
Ewa Pasterniak jest fotografką z wykształcenia, archiwistką, zajmuje się głównie kolażem. Z jednej strony tnie różne albumy, ilustracje, papierowe i namacalne, a z drugiej podchodzi do obiektów fotograficznych tylko w białych rękawiczkach.
Udało się to połączyć w ramach moich różnych działalności. Sama chęć kolekcjonowania, fotografii, historii, to jest coś, co dalej jest we mnie żywe. Fotografia analogowa jest dla mnie bardzo istotna, bo mogę ją wziąć do ręki. Fotografia cyfrowa jest bardzo ulotna, pozostaje jedynie w przestrzeni wirtualnej, a pliki nam się nawarstwiają i ostatecznie ich nie wywołujemy.
Po momencie wielkiej fascynacji cyfrówkami fotografia analogowa przeżywa dzisiaj renesans.
Myślę, że chodzi o efekt i plastyczność tego obrazu. Stara optyka i jej niedoskonałość sprawiają, że fotografia staje się bardziej artystyczna. O wiele łatwiej podejść indywidualnie do obrazu, do jego kreacji za pomocą aparatu, który pozostawia ślady niedoskonałości czy specyficznej konstrukcji.
Aparat analogowy może przyciągać również tym, że ma ograniczoną ilość klatek i na każdej musimy się odpowiednio skupić, mocniej niż w przypadku fotografii cyfrowej, która dzieje się w setkach egzemplarzy.