Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dlaczego warto sięgać po "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego? Tłumaczy historyk teatru prof. Jacek Popiel

Genialny wizjoner, ale także artysta mocno zanurzony w otaczającej go rzeczywistości. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą Narodowego Czytania 2017. Radio Kraków, z okazji jubileuszu, sięga w tym roku po "Wyzwolenie" - kolejny dramat tego autora. Popularność Wyspiańskiego nie dziwi historyka teatru, profesora Jacka Popiela z UJ. - Jak nikt inny umiał wynieść wydarzenie codzienne do rangi narodowych symboli - podkreśla uczony.

Z prof. Jackiem Popielem rozmawia Justyna Nowicka
"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Próby do słuchowiska

„Wyzwolenie” – dramat w trzech aktach Stanisława Wyspiańskiego. Akcja utworu od początku do końca rozgrywa się na scenie teatru krakowskiego.
Tekst powstał w 1902, wydany został w styczniu 1903 roku, w lutym odbyła się premiera. Po wystawieniu „Wesela” w 1901 roku Wyspiański otrzymał wieniec z liczbą 44, która miała być symbolem czwartego wieszcza. Na to wyraźne zamówienie publiczności odpowiedział Wyspiański „Wyzwoleniem”, którego głównym bohaterem uczynił Konrada, postać z „Dziadów”Adama Mickiewicza.

Tekst w Radiu Kraków reżyseruje Agata Duda-Gracz. Jednym z głównych motywów, jakie podejmuje w swoim teatrze jest konfrontacja mitu z rzeczywistością oraz badanie relacji pomiędzy sacrum a profanum.

Jak napisał o reżyserce Jacek Sieradzki „Niedoceniana kreatorka jednego z  najbardziej wyrazistych i  łatwo odróżnialnych języków scenicznych w  polskim teatrze – pisał o  urodzonej w  Katowicach w  1974  r. Dudzie-Gracz w  nominacji Jacek Sieradzki. – Sama pisze teksty, reżyseruje, a  przede wszystkim wkłada swe opowieści w  sugestywny obraz, z  jednej strony operujący »realnością niższej rangi« jak by powiedział Kantor, z  drugiej nasycony specyficzną czułością.”

Agata Duda-Gracz sięga nie tylko po dramat Wyspiańskiego, ale mierzy się z jego legendą. Zaproszenie do współpracy przyjęli legendarni współpracownicy Konrada Swinarskiego – Jerzy Trela, pamiętny Konrad i Anna Polony – legendarna Muza z inscenizacji w Starym Teatrze.

jn

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię