Sołtys to, innymi słowy, człowiek orkiestra. Dobry organizator i społecznik.
Oprócz swoich obowiązków – i zawodowych, i rodzinnych – pełni tę funkcję w praktyce, za darmo lub za pół darmo.
Czym się zajmuje sołtys?
Organizuje zebrania wiejskie, zbiera podatki – od nieruchomości, podatek leśny, czy rolny,
wykonuje też podjęte przez radę gminy uchwały. Poza tym jest odpowiedzialny za życie społeczno-kulturalne wsi. Na przykład organizuje dożynki.
Zgłasza także informacje o chorobach zakaźnych, które pojawiają się na terenie wsi. Dla przykładu – jeśli stado drobiu któregoś z gospodarczy dotknie afrykański pomór świń, sołtys informuje o tym odpowiednie służby.
Sołtys wsi – podejmuje także działania związane z zapobieganiem powodzi, czy suszy i reaguje w sytuacji klęsk żywiołowych. To oznacza, że, np. kiedy domy na skutek silnych opadów – zalewa pobliska rzeka, zawiadamia służby, koordynuje dostarczanie worków z piaskiem, czy kieruje do działań w terenie strażaków ochotników.
Poza tym, kiedy wieś nawiedzi gradobicie, zbiera deklaracje od rolników, których uprawy zostały zniszczone, a także pomaga oszacować straty.
Sołtys to człowiek, który powinien umieć dogadać się z każdym. Poza sprawami formalnymi,
jest też osobą, która tak po ludzku posłucha narzekania na życie, czy przypomni, kiedy proboszcz parafii obchodzi imieniny.
Ile zarabia sołtys?
To zależy od budżetu gminy. Rada gminy może, ale nie musi przyznać mu dietę, czy zwrot kosztów podróży. Czas pełnienia funkcji sołtysa nie wlicza się także do okresu zatrudnienia.
Stąd pomysł na to, by wprowadzić dodatek do emerytury, tzw. sołtysowe. Takie świadczenie w wysokości ponad 336-ciu złotych miesięcznie, sołtysi zaczęli pobierać od lipca zeszłego roku. Ale nie wszyscy. Żeby dostawać pieniądze, trzeba osiągnąć wiek emerytalny i pełnić swoją funkcję co najmniej przez dwie kadencje.
Słynni w Polsce sołtysi to na przykład emerytowany arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który pełni tę funkcję w niewielkiej wsi na Podlasiu.
Jak odnaleźć sołtysa na wsi?
W miejscu jego zamieszkania wisi czerwona tabliczka z białym napisem SOŁTYS.
W najbliższy poniedziałek obchodzimy dzień sołtysa, może warto wtedy zapukać do jego drzwi i podziękować za zaangażowanie...