Zmiana unijnego prawa ułatwi odstrzał wilków w Europie. Ich populacja w ostatnich latach znacząco wzrosła i pojawiły się w krajach, w których od dawna nie występowały. Według szacunków w  23 państwach członkowskich UE żyje ponad 20 tysięcy zwierząt tego gatunku. Krajami o największej  liczbie wilków , zgodnie z szacunkami z 2021 roku, są Włochy (około 3 tysięcy), Rumunia (między 2,5-3 tysiące),Bułgaria (około 2,7 tysiąca) i Polska (około 1,9 tysiąca).

Ambasadorowie krajów członkowskich UE 25 września zagłosowali za złagodzeniem ochrony wilków w Europie. Polska, której w tej sprawie i tak przysługuje odstępstwo, również była za. Zmiana ma pozwolić krajom unijnym na odstrzał wilków, choć nadal będą musiały brać pod uwagę wielkość ich populacji.

Chodzi o zmianę statusu regulowanego przez Konwencję Berneńską - zamiast "ściśle chroniony" wilk ma być jedynie "chroniony" zapisami prawa międzynarodowego. Umożliwi to poluzowanie unijnych przepisów dotyczących ochrony tego gatunku.

Czy zmiana prawa wpłynie na populację wilków w Polsce? Ewa Szkurłat zapytała o to prof. Henryka Okarmę z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.