Klasyczna baśń o Czerwonym Kapturku doczekała się wielu wersji. Bardzo nowoczesną i w treści i w formie poznajemy teraz dzięki wydawnictwu Media Rodzina. Pomysł wydania tej książki powstał dwa lata temu w Krakowie, kiedy na targach książki gościł Roberto Innocenti, ilustrator m. in. "Pinokia". W czasie spotkania z czytelnikami opowiadał o swojej pracy ilustratora i m. in. wspomniał o "Czerwonym Kapturku w wielkim mieście " napisanym przez Aarona Frisha i wyzwaniu, jakim była dla niego ta książka. Bo las, w którym czerwony Kapturek poszukuje drogi do babci to tutaj miejsca dżungla. Głośne, ruchliwe ulice, kuszące reklamami i wystawami galerie handlowe, niebezpieczne, zapomniane zaułki. To wszystko musi pokonać mała dziewczynka w czerwonym płaszczu z kapturem, niosąc poczęstunek do babci mieszkającej na drugim końcu miejskiej dżungli. Jest i wilk, potężny, groźny, ubrany w czarną skórę motocyklista. I są dwa zakończenia, bo jak wyjaśnia autor, w baśni wszystko jest możliwe.
W Alfabecie książka dla słuchaczy, posłuchamy też fragmentu rozmowy z Roberto Innocentim.
Drugi egzemplarz "Czerwonego Kapturka w wielkim mieście" można zdobyć na tablicy Radia Kraków na Facebooku. Losowanie zaraz po Alfabecie!
Przez kilka lat recenzowała w Alfabecie książki dla dzieci i młodzieży. Potem rozstaliśmy się z Mają Strzebońską, pochłonięta nowymi szkolnymi obowiązkami. teraz powraca jako autorka. W Wydawnictwie Skrzat właśnie ukazały się jej dwie książki dla najmłodszych czytelników: "Czarownica i kot" i "Czarownica i ryba" . To krótki, ciepłe historyjki o mieszkającej w krzywym domku, samotnej czarownicy, której nawet czary nie bardzo się udają. Książki ilustruje mama Mai Alicja Karczmarska-Strzebońska. W Alfabecie rozmowa z jedną z najmłodszych autorek - Mają Strzebońską.
W Alfabecie również propozycja dla starszych czytelników. To najnowsza książka Barbary Kosmowskiej "Sezon na zielone kasztany", nagrodzona w drugim konkursie im. Astrid Lindgren. Tym razem autorka proponuje młodemu czytelnikowi zbiór opowiadań, a w rozmowie z Alfabetem podkreśla, że trudne tematy muszą być obecne w książkach dla młodzieży. "Nie podpowiadam rozwiązań - mówi autorka - ale opowiadam historie, których młodzi ludzie doświadczają. I podpowiadam: nie wstydźcie się wzruszeń".
Jak zawsze programie również coś do słuchania. Tym razem proponujemy książkę z płytą z serii wydawanej przez krakowski Bunkier Sztuki. To efekt współpracy najwybitniejszych polskich autorów z młodym ilustratorami. My w Alfabecie przedstawiamy książkę Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z ilustracjami Magdaleny Starskiej "Las latających wiewiórek" . Posłuchamy początku tej tajemniczej historii w interpretacji Sylwestra Piechury.
- A
- A
- A
Czerwony Kapturek, Czarownica i Latające wiewiórki
Nowe książki dla dzieciKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim