Cukrzyca cukrzycy nierówna
Cukrzyca nie jest jednorodnym schorzeniem – ma różne typy, a jej rozwój może zależeć od różnych czynników. Najczęściej diagnozowane są cukrzyca typu 1 i typu 2.
Cukrzyca typu 2 często rozwija się u osób z nadwagą i niską aktywnością fizyczną. Pojawia się zwykle u osób w średnim wieku, choć prewencja może znacząco zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia – wyjaśnia prof. Klupa.
Natomiast cukrzyca typu 1, znacznie rzadsza, pojawia się u dzieci i młodzieży i nie jest wynikiem stylu życia. Tutaj organizm sam niszczy komórki produkujące insulinę – hormon niezbędny do regulacji poziomu cukru we krwi.
Prewencja w przypadku cukrzycy typu 2 może przynieść znaczące rezultaty. Choć ryzyko genetyczne w tej chorobie jest istotne, to dziedziczymy przede wszystkim wzorce zachowań.
Nie tylko geny mają wpływ na ryzyko, ale również styl życia: tolerowanie niskiej aktywności fizycznej czy złe nawyki żywieniowe to czynniki, które prowadzą do rozwoju cukrzycy. Badania fińskie pokazują, że niezależnie od historii rodzinnej, kontrola masy ciała i zdrowa dieta mogą zapobiec wystąpieniu tej choroby – wyjaśnia prof. Tomasz Klupa.
Trzy filary profilaktyki: kontrola masy ciała, wybór zdrowych produktów i regularna aktywność fizyczna. Warto unikać produktów gwałtownie podnoszących poziom cukru, takich jak słodycze czy soki owocowe. Osoby zagrożone rozwojem cukrzycy powinny spożywać takie produkty okazjonalnie, najlepiej przed wysiłkiem fizycznym, co pozwala na szybsze spalenie cukrów.
(cała rozmowa do posłuchania)