- A
- A
- A
Collegium Maius w Pod Lupą
Uniwersytet Jagielloński, najstarsza polska uczelnia, oficjalną inaugurację roku akademickiego ma już za sobą. W niedzielę po mszy św. w Kolegiacie św. Anny pochód profesorów w togach przeszedł uroczyście ulicami miasta w kierunku Auditorium Maximum UJ, gdzie rozpoczęto rok akademicki. W tym tygodniu kolejne krakowskie i małopolskie uczelnie zaczynają rok pracy. Nowoczesność łączy się z tradycją, więc w tym tygodniu w cyklu pod Lupą zaglądać będziemy do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.Pierwsza opowieść to będzie refleksja o upływającym czasie i zmieniających się obyczajach uniwersyteckich. A przy dźwięku zegara rozpoczynają ten cykl Joanna Ślaga z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska.
Aż trudno wyobrazić sobie, że kiedyś w ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius spotkać można było różne zwierzęta, a drzewa rodziły smakowite owoce. Choć dziś ogród wygląda zupełnie inaczej, to przyciąga swoim klimatem i zachęca do spotkań i dyskusji. Tam też z Katarzyną Ziębą z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius spotkała się Marzena Florkowska.
Fot. Muzeum UJ
(Marzen Florkowska/ew)
Fot. Muzeum UJ
Na koniec naszego cyklu zaczniemy od niewielkiej rzeźby profesora z Bolonii, by zakończyć na pamiątce po Wiktorze Hugo. Wizyta w Collegium Maius zawsze obfituje w różne niespodzianki i zaskoczenia. Tak będzie i dziś, a to dzięki Róży Książek – Czerwińskiej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzenie Florkowskiej.

Fot. Muzeum UJ
Onieśmielają swą dostojnością i powagą. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoglądający z portretów w Collegium Maius. Jednak warto podnieść wzrok i spojrzeć im prosto w oczy, bo to wszak zapisana historia ponad sześciuset lat. Do tego zachęcają dr Anna Jasińska z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Marzena Florkowska.
Fot. Muzeum UJ
Zaciszne sale Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego kryją takie skarby jak sprzęt, którym posługiwali się profesorowie Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski skraplając tlen. Ich eksperymenty, choć nie zawsze w pełni bezpieczne, okazywały się niezwykle ważne, bo skroplone gazy mają bardzo praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Rzadziej udostępnianą część ekspozycji w towarzystwie dr hab. Ewy Wyki z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius obejrzała Marzena Florkowska.

Fot. Muzeum UJ

Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Po wypadku w Libiążu zablokowana DW 933. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
15:05
Skuteczna alternatywa dla przeszczepu serca
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
-
13:49
Małopolski futbol ma nowego szefa