Badania w Polsce z 2013 roku wykazały, że co najmniej 2% dzieci boryka się z FASD czyli spektrum zaburzeń będących skutkiem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. To jest więcej niż dzieci ze spektrum autyzmu czy zespołem Downa, celiakią czy mukowiscydozą.
Nie każda ciąża, w trakcie której kobieta spożywała alkohol, kończy się FASD. Natomiast każda ilość alkoholu w ciąży jest szkodliwa, bo jakaś część neuronów jest pozbawiona funkcji. Nie znamy też krytycznej ilości alkoholu, która na pewno wywoła objawy.
Dzieci z FASD mają zazwyczaj inteligencję w granicach normy, ale często z tej inteligencji nie potrafią korzystać. Mają kłopoty z planowaniem, wnioskowaniem, kontrolą impulsów, myśleniem abstrakcyjnym. Także kłopoty z zachowaniem.
Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie pomaga bezpłatnie dzieciom i rodzicom. Nie trzeba mieć skierowania - wystarczy się zgłosić.
Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr nauk medycznych Katarzyna Dyląg, lekarz pediatra, która kieruje Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD.