- A
- A
- A
Co dzieje się w naszej głowie podczas snu?
Przed hejnałem: Przesypiamy jedną trzecią naszego życia, warto więc wiedzieć więcej na temat tego, co dzieje się, kiedy wpadamy w objęcia Morfeusza. A dzieją się niesamowicie ciekawe rzeczy.Dlaczego śnimy? Co dają nam sny? Dlaczego są często tak niejasne, a jednocześnie tak dla nas ważne? Ze snami trzeba jednak też uważać, rozsądnie korzystać z ich treści, które dobrze użyte mogą też pomóc. Nie trzeba koniecznie używać do tego sennika. I właśnie o tym Sylwia Paszkowska rozmawiała 5 sierpnia z dr Anną Trzcieniecką-Green, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Hanną Bieluszko, aktorką.
Sylwia Paszkowska: Czy śnią wszyscy czy tylko ci, którzy mają bogatsze życie wewnętrzne, większą wyobraźnię?
Anna Trzcieniecka-Green: Każdy człowiek śni 3 do 4 razy w ciągu nocy i taki cykl zawiera właśnie cykl marzeń sennych, które pojawiają się w momencie ruchów gałek ocznych w fazie REM. Każdy sen ma znaczenie tylko nie do końca jest to znaczenie o jakim my myślimy. Sen ma znaczenie dla regeneracji układu nerwowego. Ludzie, którym się nie pozwala zasypiać bardzo często zaczynają mieć np. halucynacje. Marzenia senne także mają swoje znaczenie. Są 4 typy marzeń sennych, Pierwsze to są marzenia senne, które mają charakter odreagowania np. koszmary senne. Jeżeli mamy dużo energii, która jest nierozładowana np. wypartych dążeń, kompleksów czy pragnień mogą one pojawiać się właśnie w formie koszmarów. Żeby poradzić sobie z powracającymi koszmarami trzeba je zrozumieć, zadać sobie pytanie co to oznacza, czego tak naprawdę się boimy?
Sny, które ciągle wracają np. koszmary, to rzeczy, które wypieramy do naszej podświadomości, trzeba je przepracować żeby przestały wracać. Czy tak to wygląda?
To jest uproszczenie, tzn. tak myślał sobie Freud, że nie przerobione elementy naszej rzeczywistości, które podlegają cenzurze bo nie mogą być uświadomione gdyż są zbyt zagrażające dla człowieka np. impulsy agresywne czy seksualne, pojawiają się w takiej zawoalowanej formie w snach. On uważał, że aby uzdrowić człowieka trzeba doprowadzić do świadomości znaczenie tych snów.
Czy każdy sen da się wyjaśnić?
Freud uważał, że tak i że terapeuta ma narzędzia do tego, żeby wyjaśnić każdy sen. Psycholodzy, którzy zajmowali się snami po Freudzie już nie byli tego tacy pewni ponieważ ujmowali sny w szerszym aspekcie tzn. nie tylko indywidualnym ale także kulturowym. Erich Fromm uważał, że sny są też przejawem naszej kultury i nie można ich interpretować jeśli się nie bierze pod uwagę tego, w jakim kontekście się pojawiają. Carl Gustav Jung uważał, że Freud nie ma racji ograniczając sny tylko do tego co jest wyparte i zagrażające. Uważał, że w snach znajdujemy inspiracje, że sny są czymś co nas łączy z naszą kulturą, z nasza historią, z tzw. nieświadomością zbiorową, która jest zbiorem symboli najbardziej ważnych w dziejach ludzkości. Z kolei James Hillman, który rozwijał jungowską teorię snów uważał, że funkcja wyobraźni, śnienia i połączenia np. z mitami w kulturze to jest najbardziej charakterystyczna część człowieka, to nie intelekt, rozum jest tym, co stanowi o istocie człowieczeństwa tylko właśnie wyobraźnia. Można w taki obrazowy sposób powiedzieć, że Freud uważał, że nieświadomość przechowuje jakieś straszne rzeczy, które świadomość stara się utrzymać w piwnicy żeby nie wyszły a Jung uważał, że nieświadomość indywidualna i zbiorowa to jest taki kufer skarbów z którego możemy brać i które służą do tego, aby wzbogacać nasze życie wewnętrzne.
Wiele snów ma charakter snów kompensacyjnych. Są sny, które pomagają się nam uporać z różnymi trudnymi sytuacjami w naszym życiu. Są też sny, które łączą się z nieświadomością zbiorową, są sny, które mają charakter inicjacyjny. To, co możemy wziąć z tych snów to starać się zrozumieć znaczenie, jakie ten sen ma dla nas. Senniki, które przypisują jakiemuś symbolowi konkretne znaczenie niezależnie od osoby, która to śni nie mają sensu.
Sylwia Paszkowska: Skoro sny są tak ważne, podświadomość próbuje nam coś przez nie powiedzieć, to dlaczego tak często tych snów nie pamiętamy?
Są dwa powody, dla których nie pamiętamy snów. Jeden jest taki, że niektórych snów nie musimy po prostu pamiętać. Część pracy, którą wykonuje nasz umysł robi na poziomie nieświadomym i lepiej w to nie ingerować. Drugi powód dla którego nie pamiętamy snów jest taki, że jeżeli jest bardzo dużo treści, które muszą być utrzymane w nieświadomości bo są bardzo zagrażające dla świadomości, to wtedy te treści, które mogą się pojawiać w snach mogą być blokowane.
Twórca psychologii zorientowanej na proces Arny Mindell mówił, że sny są tym samym czym są objawy cielesne. Uważał on, że nieświadomość komunikuje się z nami na różne sposoby, jeden ze sposobów to są właśnie objawy np. bóle, choroby, które się pojawiają w różnych miejscach ciała. To jest jakby język ciała, który koresponduje z językiem snów.
Czy ludzie, którzy niedosypiają, regularnie się nie wysypiają częściej miewają koszmary?
Raczej mści się to na stanie zdrowia. Sen jest jednym z najważniejszym elementów zdrowego stylu życia, ważniejszym niż odpowiednie odżywianie czy ruch fizyczny. Śnienie jest też istotne dla regeneracji układu nerwowego. Niezależnie od informacji które nam dają sny i od tego, że jak mówił Erich Fromm, dzięki snom czerpiemy z zasobów kulturalnych, jesteśmy zakorzenieni w naszej kulturze i możemy rozumieć to, co się w niej działo, to myślę, że sen jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego, poczucia równowagi i poczucia, że jest się w odpowiednim miejscu w tym świecie, że ten świat jest dla nas stworzony i że mamy w nim miejsce.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 30.04
-
21:19
„SIX” – kobiecy głos w musicalowej oprawie
-
19:57
Wybuch w Grębynicach w gminie Zielonki. Siedmioro dzieci rannych
-
19:45
Zwierzęce noworodki, ich zmysły i trudny czas "niedorosłości"
-
19:27
Wielka Zakopiańska Majówka z Radiem Kraków. Bez „paragonów grozy”, stresu i frustracji
-
18:47
Zakopane inaczej! Wielka Zakopiańska Majówka z Radiem Kraków – wygraj wyjątkowe nagrody!
-
18:35
Czy każdy z nas może swobodnie używać flagi i umieszczać ją w dowolnym miejscu?
-
18:30
Prawa pasażerów linii lotniczych. Co warto wiedzieć?
-
17:00
Poszukiwana od 2016 r. Magdalena P. z Limanowej nie żyje. Zwłoki odnaleziono poza Polską
-
16:36
Transformacja Sierszy zatwierdzona. Trzebinia chce nowoczesnej elektrowni
-
16:27
Blackout w Hiszpanii i Portugalii: Czy Polska jest bezpieczna?
-
15:52
Przez lata wyciskaliśmy Tatry jak cytrynę. Jak dziś je kochać?
-
13:10
Najbardziej pożądany turysta w Krakowie? "Zamożny i wysublimowany, ale musi być dla niego oferta"