Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Co da skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni?

Minister pracy zapowiada skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni jeszcze w tej kadencji parlamentu. Jak dodaje, zleciła już Centralnemu Instytutowi Ochrony pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych przez pracownika w tygodniu. O tygodniu pracy i jej efektywności z dr. Bartłomiejem Bigą z Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiał Jacek Bańka.

fot: Jacek Bańka

Posłuchaj rozmowy

- Na razie większość osób ma taką wyobraźnię, która nie sięga tak daleko, że można pracować mniej i zarabiać tyle samo. Wtedy zawsze przywoływany jest argument, że kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie sześciodniowego tygodnia pracy, wszystkich wolnych niedziel, tego, że dzieci nie muszą pracować. Prędzej czy później to się zmaterializuje. Perspektywa tej kadencji wydaje się jednak dosyć krótka. Patrząc na oczekiwania Polaków, Polacy woleliby zarabiać więcej i nadal pracować 5 dni, niż zarabiać tyle samo i pracować 4 dni - mówił w Radiu Kraków dr Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Badanie: 66 proc. respondentów za czterodniowym tygodniem pracy

66 proc. respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting. Ponad połowa wskazała, że taki system nie wpłynąłby na dzienną liczbę zadań wykonywanych przez nich w pracy.

Z przeprowadzonego w marcu 2024 r. badania wynika, że polscy pracownicy wykazują dużą otwartość na innowacje w zakresie organizacji czasu wykonywania obowiązków służbowych.

Za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy opowiedziało się 66 proc. respondentów, 19 proc. było przeciw, a 15 proc. nie miało zdania na ten temat. Jednocześnie 53 proc. odpowiedziało, że taki system pracy nie wpłynąłby na liczbę wykonywanych przez nich zadań, 29 proc., że liczba zadań by się zwiększyła, 12 proc., że byłaby mniejsza, a 6 proc. nie miało zdania na ten temat.

Ponadto 65 proc. badanych sądzi, że czterodniowy tydzień wpłynąłby pozytywnie na ich poziom zadowolenia z pracy, a tylko 7 proc. uważa, że byłby on mniejszy niż obecnie. 16 proc. wskazało, że nie zmieniłby się, a 11 proc. nie miało zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono na grupie 1000 osób. Ankietowani to osoby w wieku 18-27 lat (18 proc.), 28-44 lata (44 proc.) 45-59 lat (33 proc.) oraz 60 lat i powyżej (6 proc.). 47 proc. wszystkich osób to kobiety, a 53 proc. to mężczyźni.

Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię