Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Chrystusy, które przypłynęły

Istnieją sakralne dzieła sztuki, najczęściej uważane za cudowne, które wedle legend pojawiły się jako dar z niebios; w przypadku wielu drewnianych rzeźb tradycja mówiła, że dany wizerunek pewnego dnia po prostu przypłynął rzeką. Do takich dzieł należą między innymi krucyfiksy w Pacanowie, w krakowskim klasztorze dominikanów, oraz w opactwie cystersów w Mogile; a poza tym podobna legenda wiąże się także z kapliczką stojącą przy wałach wiślanych na terenie dawnej podkrakowskiej wsi Przewóz. Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o rzekomo wyłowionych rzeźbach w kolejnym programie Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Krucyfiks z opactwa cystersów w Mogile, Kraków, 2 poł. XIV w., detal, fot. Maire, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_Mogi%C5%82a_Krucyfiks.JPG

 

Krucyfiks z klasztoru dominikanów w Krakowie, 2 poł. XV w

 

Fot. Dobrosława Horzela, wg D. Horzela, "Późnogotycka figura Chrystusa Ukrzyżowanego w krakowskim klasztorze Dominikanów: krucyfiks świętobliwego Stanisława Kokoszki?", [w:] "Sztuka w kręgu krakowskich dominikanów", red. A. Markiewicz, M. Szyma, M. Walczak, Kraków 2013, s. 511-526.

 

Ołtarz z krucyfiksem w bazylice św. Marcina z Tours w Pacanowie

Fot. Asirekas, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_parafialny_p.w._%C5%9Bw._Marcina-_o%C5%82tarz_-_Asirek_007.jpg

 

Krucyfiks z opactwa cystersów w Mogile, Kraków, 2 poł. XIV w.

Fot. Maire, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_Mogi%C5%82a_Krucyfiks.JPG

 

Kapliczka w Krakowie przy wałach wiślanych w okolicy ul. Pod Wierzbami, na terenie dawnej wsi Przewóz - podwójna figura: Jan Nepomucen i Chrystus (złączeni plecami).

fot: Piotr Skucha (kapliczka w całości i zbliżenia na rzeźby)

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię