Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Chcę tego psa, ponieważ jest śliczny". Adoptuj, ale odpowiedzialnie!

W okresie przedświątecznym schroniska dla bezdomnych zwierząt blokują możliwość adopcji. Pamiętajmy, że żadne zwierze nie powinno stanowić prezentu, ponieważ prezent to rzecz, a nie żywy organizm, który ma swoje potrzeby, wymagania oraz stanowi źródło wielu obowiązków. O tym, dlaczego adopcja powinna być przemyślaną i odpowiedzialną decyzją opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Konrad Francuz oraz Krzysztof Rudnicki, wolontariusze z krakowskiego schroniska przy Rybnej.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels

Zwierzę nie jest prezentem

Przed decyzją o adopcji należy zastanowić się, czy jesteśmy na nią gotowi, czy wiemy, jak zaopiekować się zwierzakiem, aby życie dla niego i dla nas było komfortowe. Niestety zdarzają się sytuacje, w których adoptujemy psa lub inne zwierzę na próbę, a powinno to być na całe jego życie.

Z psami często trzeba pracować behawiorystyczne, ale to są koszty. Niestety ludzie nie patrzą przez ten pryzmat. W dzisiejszych czasach dobra karma i weterynarz kosztują, więc trzeba również zwrócić uwagę na aspekt, czy nas na to zwierzę stać – mówi Krzysztof Rudnicki.

Ludziom często wydaje się, że szczeniak będzie najlepszą decyzją, ale praca z nim jest szczególnie wymagająca.

Nie może być to spontaniczny ruch. Jeżeli już chcemy zbudować ten świąteczny nastrój ze zwierzakiem, to się do tego wcześniej przygotujmy i przyjdźmy do schroniska miesiąc, półtora miesiąca wcześniej i zobaczmy, jaki pies będzie nam pasował. Czasami tak jest, że gdy kogoś spotkamy, to od razu wiemy, że to będzie dobra znajomość i dokładnie tak samo jest w relacji między psem a człowiekiem – tłumaczy Konrad Francuz.

(cała rozmowa do posłuchania)

Konrad Francuz i Krzysztof Rudnicki/fot. Sylwia Paszkowska

Konrad Francuz i Krzysztof Rudnicki/fot. Sylwia Paszkowska

Adopcja to decyzja na całe życie

Wolontariusze z krakowskiego schroniska dokładają wszelkich starań, aby dopasować psa do przyszłego opiekuna.

Każde zwierze ma swój charakter i potrzeby. Osoba aktywna powinna zaadoptować psa, który lubi ruch, a starsza spokojniejszego psa. Nie ma nic gorszego niż niewłaściwie dobranie zwierzęcia do stylu życia właściciela – tłumaczy Konrad Francuz.

Schronisko wymaga od przyszłych opiekunów odbycia kilku spacerów z psem, ponieważ pozwala to zbudować wspólną więź i upewnić się, że obie strony się rozumieją.

Zwierzęta trafiają do schroniska z różnych powodów – od interwencji w przypadku zaniedbań, przez porzucenia, aż po śmierć właściciela. Niektóre psy są otwarte i chętnie do kontaktu z człowiekiem, inne wycofane i wymagające długiej pracy.

Często pracujemy z psami, które były źle traktowane i boją się ludzi. W takich przypadkach budowanie zaufania może trwać tygodnie, a nawet miesiące – opowiada Krzysztof Rudnicki.

Jednak dla wolontariuszy największą nagrodą jest obserwowanie przemiany zwierzęcia. Psy, które na początku bały się człowieka, zaczynają cieszyć się na jego widok.

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię