W Instytucie Ceramiki i Budownictwa, we współpracy z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych, powstają elementy budynku, który pozwoli zmniejszyć ślad węglowy w budownictwie, a po demontażu nie pozostawi odpadów. Te ekologiczne domy mogłyby być również wykorzystane podczas odbudowy Ukrainy.
W Europie aż jedna trzecia odpadów pochodzi z sektora budowlanego. W ciągu wielu lat produkcji i rozbiórek budynków gromadzą się tony materiałów, które trafiają na składowiska i zanieczyszczają nasze środowisko. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć sposobów na ich utylizacji lub ich ponowne wykorzystanie.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 2025 roku będzie obowiązkowe zbieranie i segregacja odpadów budowlanych. Wyzwaniem będzie nie tylko ich zbieranie, ale także ponowne wykorzystanie. Dzięki technologiom i innowacyjnym podejściom coraz więcej elementów budynków może być ponownie wykorzystanych lub odzyskanych, co pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ sektora na środowisko.
Z doktorem Michałem Wieczorkiem z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Sieci Badawczej Łukasiewicz i doktorem Andrzejem Czulakiem z Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych rozmawiała Ewa Szkurłat.