Pani dyrektor, w jakich sytuacjach gminy muszą zapewnić transport do lokali wyborczych?

Do drugiego października osoby niepełnosprawne lub osoby powyżej 60. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnego transportu pasażerskiego. Dotyczy to tylko tych gmin, gdzie w dniu wyborów nie funkcjonuje zorganizowany transport pasażerski bądź odległość lokalu wyborczego od przystanku autobusowego wynosi minimum półtora kilometra.

Nadal mamy takie sytuacje, że osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie?

Tutaj też do drugiego października taką chęć zgłaszamy. Robimy to za pośrednictwem właściwego urzędu gminy bądź komisarza wyborczego za pośrednictwem odpowiednich Delegatur Krajowego Biura Wyborczego.

Mamy też więcej obwodów wyborczych, obwodów do głosowania. Najważniejsze pytanie, czemu te zmiany mają służyć?

W Małopolsce powstało 261 nowych obwodowych lokali wyborczych, zmiany te mają służyć temu, aby mieszkańcy mieli jak najbliżej do głosowania, dotyczy to tych miejscowości, gdzie zamieszkuje minimum 200 mieszkańców. Do tej pory nie było obwodowej komisji wyborczej, a były warunki techniczne organizacyjne, aby takie lokale zorganizować. Zachęcam serdecznie do sprawdzania na stronach urzędów gmin na portalu wybory.gov.pl, gdzie znajduje się nasze właściwa obwodowa komisja wyborcza.

To może być cenna informacja dla tych osób, które zamieszkują mniejsze miejscowości, nagle nie będą głosować w tej powiedzmy szkole, do której z reguły przez lata przychodzili tylko w bliższym swojemu miejscu zamieszkania lokal?

Zgadza się, dlatego jeszcze raz serdecznie zachęcam — wybory.gov.pl wyszukiwarka obwodów po ulicy, po adresie. Możemy spokojnie odnaleźć właściwą obwodową komisję wyborczą.