Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

""Bacewicz. Życie w słowach i obrazach" – w Radiu Kraków niepublikowane dotąd fragmenty prozy

Wspomnieniowa proza Grażyny Bacewicz w radiowej bibliotece. Kolejny audiobook nagrany we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Książka "Bacewicz. Życie w słowach i obrazach". Fot. materiały PWM

W książce "Bacewicz. Życie w słowach i obrazach" przedstawiono obszerne fragmenty niepublikowanej dotychczas prozy pisanej przez Grażynę Bacewicz. W 1944 roku w Grodzisku Mazowieckim, podczas tułaczki po powstaniu warszawskim, Grażyna skończyła pisać opowiadanie Czy to pan doktor Piotrowski? W 1958 roku powstawała powieść, niestety niedokończona, O zaklinaczach dźwięków i szmerów, a w 1964 roku kolejna – Oporny hydraulik. Bacewicz była też autorką sztuki teatralnej Jerzyki albo nie jestem ptakiem, wystawionej w 1968 roku przez Edwarda Dziewońskiego w Teatrze Telewizji, w tym samym roku napisała powieść kryminalną Sidła. W 1970 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazał się zbiór jej opowiadań Znak szczególny, jedyny przygotowany przez autorkę do publikacji. Grażyna przez całe życie pisała również listy: do męża, profesora Andrzeja Biernackiego, brata Witolda Bacewicza, który po wojnie zamieszkał w Nowym Jorku, do matki Marii Modlińskiej, siostry Wandy Bacewicz oraz pozostałej rodziny i przyjaciół. Obserwowała życie z filozoficznego oddalenia, pisała z dystansem, czasem skrótowo, w biegu, z humorem. Listy opisują życiowe zmiany: okres narzeczeński, dramat drugiej wojny światowej, powstania warszawskiego, egzystencji w powojennym kraju. Książkę ilustruje bogaty wybór fotografii z archiwum rodzinnego.

Słuchamy fragmentów książki "Bacewicz, Życie w słowach i obrazach" . Czyta Anna Radwan. To kolejny audiobook wydany we współpracy Radia Kraków i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Od 9 do 13 grudnia o 11.45.

Z radiowej biblioteki Z radiowej biblioteki "Uwodziciel"

Nagranie powstało na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu "ANAKLASIS NA FALI. WYOSTRZ SŁUCH NA RADIO KRAKÓW". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK(1).jpg (784 KB)

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK(1).jpg (784 KB)

Autor:
Barbara Gawryluk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię