Według uczelni i szpitala to pierwszy na świecie tomograf PET, czyli pozytonowej emisyjnej tomografii, zbudowany z polimerowych (plastikowych) scyntylatorów. Dzięki wykorzystaniu takich materiałów do budowy detektorów produkcja urządzenia jest tańsza niż przeciętnych tomografów. Plastikowe materiały są też łatwiejsze w obróbce i znacznie lżejsze, co pozwala na zbudowanie bardziej kompaktowych i przenośnych tomografów.
Szpital Uniwersytecki, informując w tym tygodniu o rozpoczęciu testów, przekazał, że tomograf J-PET może zrewolucjonizować diagnostykę obrazową PET.
„Dzięki niższym kosztom i większej dostępności badań PET z metody tej będzie mogła skorzystać większa liczba pacjentów. Ponadto technologia ta pozwala na wykorzystanie dodatkowego parametru diagnostycznego – czasu życia pozytonium – którego właściwości nie mogą być analizowane za pomocą tradycyjnych tomografów PET” – poinformowała lecznica.
Badani nowym tomografem są pacjenci mający skierowanie na badania diagnostyczne wykorzystujące radioizotopy. Skany przy użyciu tomografu J-PET są wykonywane bez dodatkowej interwencji, po zakończeniu tradycyjnego badania. Testy mają na celu ocenę jakości obrazu uzyskanego z nowego urządzenia i porównanie go z obrazami z tradycyjnych tomografów PET zbudowanych z krystalicznych scyntylatorów.
J-PET (Jagielloński-PET) zaprojektował i wykonał prof. Paweł Moskal i jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań UJ.
Tomografy PET pozwalają wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju choroby.
- A
- A
- A
Avengersi medycyny nuklearnej rewolucjonizują diagnostykę nowotworów. Szpital Uniwersytecki testuje rozwiązanie
Kilkanaście lat wytężonej pracy i blisko 40 opatentowanych rozwiązań posłużyło do zbudowania jedynego na świecie tomografu "Jagielloński J-PET". Krakowscy naukowcy pod kierunkiem prof. Pawła Moskala z Zakładu Fizyki Cząstek i ich Zastosowań UJ stworzyli urządzenie, które diametralnie zwiększy dostęp pacjentów do precyzyjnej diagnostyki. Obniży też koszty badań i pomoże w szybszej terapii chorych na oddziałach szpitalnych. Obecnie tomograf J-PET jest testowany z udziałem pacjentów onkologicznych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. - Wyniki są bardzo obiecujące - wyjaśnia uczestniczka projektu prof. Ewa Stępień z Wydziału Fizyki UJ w rozmowie z Joanną Gąską.
Autor:
Joanna Gąska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:27
Nowoczesna hala sportowa powstanie w Krakowie. Minister sportu: to ważna inwestycja
-
12:36
Wypadek na autostradzie A4. Droga już odblokowana
-
11:55
Dzięki otwarciu nowej obwodnicy bezpieczniejszy przejazd z Tarnowa do Warszawy. Pozostaje jednak niedosyt
-
11:46
Marek Dragosz : "Moje podróże to nie kolekcja magnesów na lodówkę"
-
10:38
Jest decyzja środowiskowa dla Sądeczanki. Kiedy powstanie ta ważna droga?
-
10:02
Może niekoniecznie po ludzku, ale rozmawiają!
-
07:40
PŚ w skokach - w sobotę dwa konkursy w Engelbergu
-
07:30
Harfa i mężczyzna. Odbicie duszy
-
07:24
Zofia Jurczak: Podróże po kulturze - na weekend do Wenecji