Czy wiedzą Państwo jak....
nazywa się obecnie miejscowość (wieś) w SUDETACH, w której w 1855 r. uruchomiono pierwsze w świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików i zastosowano w nim nowatorską metodę leczenia klimatyczno - dietetycznego?
Asystentem twórcy uzdrowiska dr HERMANA BREHMERA (1826 - 1889) był w latach 1874 -1880 warszawski lekarz prof. ALFRED SOKOŁOWSKI (1849 -1924), który w 1914 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
(fot.Anonymous/Wikipedia).
Pobyt w tym uzdrowisku TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO (1820-1889) zaowocował pośrednio jego zainteresowaniem się ZAKOPANEM, gdyż rozpoczął poszukiwania w Polsce miejsca nadającego się do utworzenia podobnego ośrodka leczenia gruźlicy.
Do niedzieli 28.07. do godz. 7.30. czekam na odpowiedzi, poszerzone o dodatkowe informacje dotyczące tego uzdrowiska, jego historii i kuracjuszy .
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
UPOMINKI:
przewodnik "CZARNOGÓRA" - Wydawnictwo "Bezdroża"
zestaw wydawnictw o OLKUSZU i Ziemi Olkuskiej
2 zestawy wydawnictw o Małopolsce.
zbiór opowiadań JAROSŁAWA NOWOSADA "Czarny Chevrolet".
W niedzielę 28 lipca w ZUBRZYCY GÓRNEJ na Orawie, na terenie Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego, odbędzie się XVII ŚWIĘTO BORÓWKI, któremu towarzyszyć będzie XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej.
Artysta MARCIN LICHOSYT z Zubrzycy Dolnej - fot.R.CIOK.
Jak zwykle przygotowano pokazy dawanych rzemiosł i zajęć, degustacje, warsztaty, koncerty i występy zespołów folklorystycznych.
Oficjalne otwarcie imprezy o godz. 13.00. w amfiteatrze, ale już o godz. 12.00 w Białej Karczmie rozpocznie się wernisaż malarstwa KAROLINY I ANTONIEGO KAROLAKÓW z Orawki.
O szczegółach programu tegorocznego Święta Borówki informuje i do Zubrzycy zaprasza DOMINIKA WACHAŁOWICZ - KIERSZTYN - dyrektor Muzeum. Posłuchaj!
Red.TADEUSZ OLSZEWSKI - Prezes "Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im.Czesława Blajdy".
ŻEGOCINA w powiecie bocheńskim, to gmina znana nie tylko z walorów krajobrazowych, ale i z zaradności tamtejszych gospodarzy.
Od 2015 r. w ŻEGOCINIE ukazuje się "Kronika Ziemi Żegocińskiej", której wydawcą jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
O najnowszym, piątym numerze "KRONIKI" informują JOANNA PASTUSZAK - CYBULSKA, redaktor naczelna oraz red. TADEUSZ OLSZEWSKI - prezes Stowarzyszenia.
Posłuchaj!
Fot. ZBIGNIEW MENTEL
Fot. ZBIGNIEW MENTEL
Olkuszanka z urodzenia, malarka IRENA KIEŁTYKA studiowała w krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Potem na 25 lat wyjechała do Nowego Jorku i podróżowała po świecie. Niedawno powróciła w rodzinne strony.
Jak sobie teraz radzi, czym się zajmuje, gdzie znalazła zatrudnienie? Posłuchaj!
Zakład Fotograficzny Kostka i Mulert (Warszawa 1895) fot.Wikipedia.
Jakie trunki pili i jak pili na przełomie XIX i XX w reprezentanci różnych warstw społecznych w Krakowie ? - o tym mówiliśmy w audycji z 21.07.2019 r.
http://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne/audycja-z-dn21072019-r-111793/
A jakie tezy tej sojologiczno - etnograficznej rozprawy dotyczą innych miast ówczesnej Galicji Zachodniej?
O tym analityk rozprawy, znawca historii Galicji MICHAŁ KOZIOŁ.
Posłuchaj!
Rynek w Uściu Solnym (fot. Krzysztof A.Dziedzic).
W 1902 r. we LWOWIE, nakładem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego ukazała się książka "BADANIA NAD ALKOHOLIZMEM W GALICYI ZACHODNIEJ".
Jej autorką była dr ZOFIA DASZYŃSKA - GOLIŃSKA, przez pewien czas szwagierka socjalisty IGNACEGO DASZYŃSKIEGO.
PUŁAWY Pałac Czartoryskich ( fot.Krzysztof Kosowski/Wikiepdia)
Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina życiorys i naukowy dorobek zoologa i entomologa prof. STANISŁAWA MINKIEWICZA (1877 - 1944).
W 1908 r. w Warszawie został aresztowany za prowadzenie wykładów dla kółek robotniczych PPS,, a po zwolnieniu z więzienia został zmuszony do opuszczenia zaboru rosyjskiego.
Wyjechał do Lwowa i otrzymał stanowisko asystenta w Katedrze Zoologii Akademii Rolniczej w Dublanach koło Lwowa. W 1913 r. przedstawił na Uniwersytecie Lwowskim rozprawę o faunie jezior tatrzańskich i uzyskał tytuł doktora nauk.
Posłuchaj!