Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.21.08.2016 r.

(fot.A.Savin/Wikimedia Commons)

Był Polakiem i zawsze się nim czuł, choć karierę matematyka zrobił w carskiej Rosji, na Uniwersytecie w Sankt Petersburgu.

JULIAN KAROL SOCHOCKI urodził się w Warszawie w 1842 r. Zmarł w Leningradzie w roku 1927.

Profesorem nadzwyczajnym został w grudniu 1873, zwyczajnym w grudniu 1882, a w r. 1893 otrzymał tytuł profesora zasłużonego. Kilkakrotnie był dziekanem wydz. fizyczno - matematycznego, wprowadził na uniwersytecie wykłady o funkcjach zmiennych zespolonych i poszerzył zakres wykładów z teorii liczb. Przez czterdzieści lat kierował katedrą matematyki w petersburskim Instytucie Inżynierów Cywilnych oraz wygłaszał odczyty w Towarzystwie Matematycznym w Petersburgu na temat funkcji eliptycznych i teorii grup. Wśród jego uczniów było wielu polskich i rosyjskich późniejszych profesorów, m. in. Jan Ptaszycki, Władysław Natanson, Andrzej Pszenicki, Leon Staniewicz, Wiktor Staniewicz i G. Woronow.

JULIAN SOCHOCKI zmarł w osamotnieniu. Nie powiodły się jego starania o powrót do niepodległej Polski. Jego grób na Cmentarzu Nowodziewiczym w Sankt Petersburgu został odnowiony staraniem tamtejszego środowiska matematycznego.

Tę zapomnianą biografię wybitnego matematyka przypomina dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Wikipedia)

Obie wojny światowe, które przetoczyły się przez Polskę, przyniosły nam ogromne straty, także w architekturze i zabytkach.

Jak odbudowywano z gruzów polskie miasta? Jakie koncepcje architektoniczne dominowały w XX w. i czy tylko one decydowały o przyjęciu konkretnych rozwiązań?  Na te pytania odpowiada dr hab. inż. architekt   ANDRZEJ GACZOŁ z Politechniki Krakowskiej. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię